گزارش ویژه دبستان / بررسی تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران
گزارش ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان / سالمرگ شیخ فضل الله
 
 
 
 

بازارچه

امسال بیش از ۳ هزار هکتار از جنگل‌های طبیعی در آتش سوخت
   معاون فنی یگان حفاظت از جنگل‌ها   

امسال بیش از ۳ هزار هکتار از جنگل‌های طبیعی در آتش سوخت
دبستان: معاون فنی یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه ۱۹ هزار و ۶۵۳ هکتار از عرصه منابع طبیعی در سال ۹۵ دچار حریق شدند، اظهار کرد: از این میزان ۵۰۶ فقره آتش‌سوزی در مساحت ۳۷۵۵ هکتار متعلق به جنگل‌های طبیعی بوده‌است.

ناصر اسفندی در گفت‌وگو با ایلنا در ارتباط با میزان آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: در ۱۰ ماهه سال ۹۵ ، ۲۱۴۶ فقره آتش‌سوزی در عرصه منابع طبیعی داشته‌ایم که مساحتی حدود ۱۹ هزار و ۶۵۳ هکتار را در بر گرفته است.

وی ادامه داد: از این میزان ۵۰۶ فقره آتش‌سوزی در مساحت ۳۷۵۵ هکتار متعلق به جنگل‌های طبیعی و ۱۱۵ فقره آتش‌سوزی در ۸۴۵ هکتار در جنگل‌های دست‌کاشت، ۱۲۹۱ فقره آتش‌سوزی در مساحت ۱۱ هزار و ۷۵ هکتار در مراتع و ۲۳۶ فقره آتش‌سوزی در ۳۹۷۹ هکتار در اراضی جنگلی بوده است.

معاون فنی یگان حفاظت ازجنگل‌ها و مراتع کشور افزود: بیشترین استان‌هایی که از نظر تعداد دچار حریق شده‌اند به ترتیب استان‌های اصفهان، گلستان و همدان بوده‌اند. همچنین بیشترین میزان آتش‌سوزی از نظر مساحت به ترتیب در استان‌های فارس، اصفهان و خوزستان رخ داده است.

اسفندی تاکید کرد: در واقع از نظر تعداد ۵۶ درصد آتش‌سوزی‌ها در استان‌های زاگرسی، ۱۵ درصد در استان‌های شمالی و ۲۹ درصد در سایر نقاط بوده است.

وی در مورد علت این آتش‌سوزی‌ها عنوان کرد: ۹۰ درصد از حریق‌های منابع طبیعی منشا انسانی دارند که بخشی از آنها نیز عمدی و به خاطر دلایلی چون اختلافات قومی یا اختلاف میان بهره‌برداران دو پلاک است.