گزارش ویژه دبستان / بررسی تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران
گزارش ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان / سالمرگ شیخ فضل الله
 
 
 
 

بازارچه

رهبر جنبش همبستگی ضد کمونیست لهستان در دهه ۱۹۷۰ با اتهام عجیبی مواجه شد
 لخ والسا متهم به همکاری با کمونیستها شد      دبستان: یک بررسی نشان داده است که لخ والسا، رهبر جنبش همبستگی ضد کمونیست لهستان و رئیس‌جمهور این کشور در دهه ۱۹۷۰ یکی از مزدوران کمونیست بوده است؛ گزارشی که وی آن را رد می‌کند.

لخ والسا، برنده جایزه صلح نوبل با این حال بلافاصله این گزارش را با عنوان غیرقابل اعتماد و با انگیزه سیاسی محکوم کرده است.

این در حالی است که حامیان او تاکید می‌کنند تصویر کامل همکاری والسا با مقامات کمونیستی باید بیش از اینهایی که در این گزارش مطرح شده، پیچیده باشد.

والسا ۷۳ ساله می‌گوید که معتقد است این کارشناسان و مقامات موسسه دولتی مذکور تحت فشار سیاسی از سوی حزب راست گرای حاکم این کشور مجبور به مطرح کردن این مساله شده باشند.

با این حال نمی‌توان نادیده گرفت که حزب حاکم قانون و عدالت لهستان مدت‌هاست که برای تضعیف میراث والسا تلاش می‌کند.

این گزارش از سوی موسسه دولتی فورنسیک ریسرچ انجام شده است که طی‌ آن بیش از ۱۵۰ سند بررسی شد که سال گذشته در منزل چسلاو کیژاک، وزیر کشور سابق لهستان در دوران کمونیستی که در سال ۲۰۱۵ از دنیا رفت، یافت شد.

رئیس موسسه دولتی یادواره ملی لهستان که مسئول حفاظت از اسناد دوران کمونیستی است در این باره گفته است: بین ۲۹ دسامبر ۱۹۷۰ تا ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ رهبر جنبش همبستگی به عنوان یک جاسوس برای سرویس‌های مخفیانه کمونیستی با نام مستعار بولک فعالیت کرده و وظیفه او جاسوسی از همکارانش بوده است.

آندری پوزورسکی، مسئول اداره تحقیقات جرائم دوران کمونیستی در این باره توضیح داده است که والسا ممکن است به خاطر ارائه شهادت‌های اشتباه مورد محاکمه قرار بگیرد.