گزارش ویژه دبستان / بررسی تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران
گزارش ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان / سالمرگ شیخ فضل الله
 
 
 
 

بازارچه

نامه مکارم شیرازی به شیخ الازهر

  همراه با تشکر و انتقاد  

 نامه مکارم شیرازی به شیخ الازهر دبستان: چندی پیش آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به مواضع دکتر احمد طیب رئیس الازهر در همایش مبارزه با تکفیری‌ها در مصر، نامه‌ای به وی نوشته و بر لزوم همکاری بین حوزه علمیه قم و الازهر برای مقابله با تکفیری‌ها تاکید کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در یکی از دیدارهای خود درباره پاسخ رئیس الازهر گفت: بعد از مدتی وی جواب نامه را داد و در آن نامه ابتدا بابت تاخیر در پاسخ عذرخواهی کرده و گفته بود که ما درگیری‌هایی در کشور داریم و به همین دلیل تاخیر افتاد و از سوی دیگر نیز تاکید کرده بود که ما آمادگی داریم در این عرصه با شما نهایت همکاری را داشته باشیم و باید دست به دست هم دهیم.
 

http://media.mehrnews.com/d/2015/08/03/3/1783191.jpg


اما به تازگی آیت الله مکارم شیرازی نامه دیگری خطاب به شیخ الازهر نوشته است که متن کامل این نامه را در ادامه می خوانید.

«در آغاز، به دلیل بیانات سرشار از متانت شما در ویژه برنامه تلویزیونی  «حدیث شیخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شیعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می‌کنم. از تلاش پیوسته شما در تحقق وحدت میان مسلمانان تشکر می‌نمایم.

ما از برخی سخنان جنابعالی بسیار خرسندیم؛ از جمله اینکه فرمودید: «شیعه سنی، دو بال امت اسلامی هستند و آنچه که اکنون بین شیعه و سنتی اتفاق می‌افتد، تلاشی است برای ضربه زدن به مسلمانان از طریق سلاح (کشتار و جنگ مذهبی)؛ و اینکه «تا زمانی که شیعه و سنی به شهادتین ایمان داشته باشند، الازهر میان شیعه و سنی تقاوتی قائل نیست». این سخنان شما در راستای رویه الازهر شریف در نشر مفاهیم اعتدال فکری و اعتقادی است. اما اجازه بدهید درباره این برنامه تلویزیونی چند نکته را بیان کنم:

اول: در رابطه با مساله دشنام و بدگویی به برخی صحابه علاوه بر برخی از فضلای شیعه، چنانکه جنابعالی اشاره کردید – باید گفت، همه مراجع شیعه نیز از این کار برائت می‌جویند. فقط برخی از مردم عوام شیعه که درخور توجه نیز نیستند، به این کار مبادرت می‌نمایند.

دوم: ما بر این باوریم که برخی نکات بیان شده از سوی جنابعالی در این برنامه تلویزیونی در خصوص باورها و اعتقادات شیعه، قابل بحث و مناقشه است.

همچنین با وجود احترام فراوانی که برای جنابعالی قائل هستیم، بر این باوریم که طرح این مطالب از طریق رسانه‌ها، موجب افزایش اختلافات میان شیعه و سنی می‌شود و بسیاری از دشمنان اسلام همین مطالب را دستمایه اهداف خودشان خواهند کرد. ای کاش، این مسائل در جلسات  علمی و غیرعلنی و با حضور علمای دو مذهب شیعه و سنی، طرح و بررسی می‌شد، نه در رسانه‌های گروهی.

از این رو، پیشنهاد می‌کنیم کنفرانس علمی با حضور برجسته‌ترین علمای دو مذهب شیعه و سنی برگزار شود تا مهمترین موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی دیگر مهمترین اقدامات لازم برای تقویت وحدت اسلامی طرح شود و در پایان، نتایج این کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور برای همگان مورد عمل قرار گیرد.

امیدوارم جنابعالی نیز این پیشنهاد را بپذیرید تا شیعیان ناچار نشوند از طریق رسانه‌های گروهی و شبکه‌های ماهواره‌ای به اشکالات بیان شده از سوی شما نسبت به مذهب شیعه، پاسخ دهند.

در پایان بار دیگر از شما تشکر می‌کنم که مسیر وحدت میان مسلمانان را همچنان ادامه می‌دهید. برای جنابعالی توفیق و لطف بیشتر الهی را خواستارم. »