گزارش ویژه دبستان / بررسی تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران
گزارش ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان / سالمرگ شیخ فضل الله
 
 
 
 

بازارچه

هرگز در مورد اقدام نظامی علیه ایران صحبت نکردم
   رئیس‌جمهور آمریکا   

  هرگز در مورد اقدام نظامی علیه ایران صحبت نکردم 
 دبستان: رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای تفصیلی به مسائل متعددی چون ارتباط با روسیه، ایران، مساله مهاجرت و سایر مسائل داخلی این کشور پرداخت.

دونالد ترامپ، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز در ابتدا مجبور به پاسخ به ادعای خود درباره ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه شد.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا واقعا برای پوتین احترام قائل است، عنوان کرد: خوب من برای افراد بسیاری احترام قائلم اما این بدان معنا نیست که قرار باشد با آنها همکاری کنم.

وی ادامه داد: پوتین رهبر کشورش است. من می‌گویم بهتر است که با روسیه همکاری کنیم و اگر روسیه به ما در مبارزه با داعش، ‌تروریسم و افراط گرایی در سراسر جهان کمک کند این مساله بسیار مفید و خوب خواهد بود. آیا من با او همکاری خواهم کرد؟ هنوز هیچ ایده‌ای درباره این موضوع ندارم.

مجری تلویزیون فاکس سپس به ترامپ خاطرنشان کرد که پوتین یک "قاتل" است، با وجود این مساله آیا ترامپ هنوز هم به همکاری با وی فکر می‌کند؟

رئیس‌جمهور میلیاردر آمریکا این ادعا را این چنین پاسخ داد: قاتلان بسیاری وجود دارند. ما هم قاتلان زیادی داشته‌ایم. آیا شما فکر می‌کنید که کشور ما اینقدر بی گناه است؟!

در ادامه این مصاحبه رئیس‌جمهور آمریکا به توافق 1 +5 و ایران در پرونده هسته‌ای تهران پرداخت و این توافق را "بدترین توافقی" خواند که درباره آن مذاکره شده است: "من گمان می‌کنم این توافقی است که هرگز نباید درباره آن مذاکره می‌شد."

ترامپ همچنین خاطرنشان کرد: این توافق که در دولت اوباما صورت گرفت، شرم‌آور است و هیچ دلیلی برای امضای آن وجود نداشت.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا احتمال لغو این توافق در دوره ریاست جمهوری وی وجود دارد، اظهار کرد: "ما خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد اما در حال حاضر من می‌توانم بگویم آنها (ایران) کاملا در قبال کشور ما بی احترامی کرده‌اند. ایران یک کشور شماره یک تروریستی است. آنها به کشورهای مختلفی پول و سلاح می‌دهند"!

وی با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران و احتمال کاهش یا افزایش آنها افزود: من هرگز در مورد اقدام نظامی علیه ایران صحبت نکردم و همیشه از دولت اوباما برای اینکه اعلام کردند در عملیات موصل شرکت کردند انتقاد کردم. من نسبت به ایران چنین نظری دارم. اما می‌بینم که آنها کاملا در قبال کشور ما با بی احترامی رفتار می‌کنند. اگر آنها می‌گفتند که باشد همه ما اکنون با این توافق در کنار یکدیگر هستیم من هم این توافق را می‌پذیرفتم اما ماجرا این است که موضوع کاملا برخلاف این شرایط است.

در ادامه این مصاحبه تفصیلی دونالد ترامپ به مساله مکزیک پرداخت و درباره اظهارنظر اخیر خود مبنی بر اینکه سربازان ارتش آمریکا می‌توانند در مقابل کارتل‌های موادمخدر مکزیک ایستادگی کنند، گفت: ما باید در باره این کارتل‌ها دست به اقدامی بزنیم. من با رئیس‌جمهور مکزیک در این باره صحبت کردم و می‌خواهم به او کمک کنم. همانطور که می‌دانید ما روابط بسیار خوبی با یکدیگر داریم.

وی درباره مساله مکزیک و مردم این کشور ادامه داد: من عاشق مردم مکزیک هستم و واقعا دولت آن را ستایش می‌کنم. اما آنها در کنترل ابعاد مختلف کشور خود مشکل دارند و هیچ شکی در این مساله وجود ندارد و من مواد مخدر و کارتل‌های مربوط به آن را اولین و مهمترین مشکل آنها می‌دانم.

پس از این موضوع رئیس‌جمهور آمریکا به پاسخگویی درباره دیوار میان مکزیک و آمریکا و هزینه‌های مربوط به آنها مجبور شد: "در حال حاضر شرایط چندان مناسب نیست. اکنون ما در حال از دست دادن شغل‌های خود به مکزیکی‌ها هستیم و شما شاهد خواهید بود که با سیاست‌های این چنینی من شرایط تغییر پیدا خواهد کرد."

مسائل داخلی از دیگر موضوعات این مصاحبه طولانی فاکس نیوز با دونالد ترامپ بود.

وی در این بخش از اظهارات خود به اوایل روزهای پس از انتخابات بازگشت و ادعای خود مبنی بر اینکه برخی آرای غیرقانونی در میان سایر رای‌ها نیز وجود داشته است، تکرار کرد.

مجری تلویزیون فاکس سوال خود را این گونه مطرح کرد که با طرح این ادعا از سوی پیروز انتخابات درصورتی که هیچ شواهدی برای ثابت کردن این ادعا ارائه نشد باعث این موضوع شده است که برخی از مردم نگاهی غیرمسئولانه نسبت به رئیس‌جمهور جدید خود داشته باشند.

ترامپ در مقابل این ادعا اظهار کرد: بسیاری از مردم اعتراف کردند که من حق داشته‌ام‌. اگر شما به ثبت نام‌ها نگاهی بیندازید می‌بینید که افرادی که قانونا مجاز به شرکت در انتخابات نبودند مانند مردگان در انتخابات ثبت نام کرده بودند!

ترامپ سپس به بحث دستورش در زمینه منع ورود مهاجران از هفت کشور مسلمان رسید و در این باره توضیح داد: صدها هزار تن به دنبال سفر به آمریکا هستند و تمام کاری که ما کردیم این بود که این افراد را به صورت بسیار بسیار دقیق مورد بررسی قرار دادیم.

رئیس‌جمهور آمریکا سپس به این بحث پاسخ داد که در مقابل ایالت‌هایی که به دنبال حمایت از پناهجویان و مهاجران هستند، چه رویکردی اتخاذ خواهد کرد: " به نظر من این بحث بسیار احمقانه است. مساله‌ای که من با آن بسیار مخالفم. آنها محل جرائم بسیار گسترده‌ای هستند و مشکلات عدیده‌ای دارند. اگر ما مجبور شویم، بودجه آنها را قطع خواهیم کرد. در حال حاضر ما بودجه بسار وسیعی به کالیفرنیا می‌دهیم در حالی که این ایالت در ابعاد مختلفی خارج از کنترل شده است. همانطور که می‌دایند مردم با من موافقند چراکه به من رای دادند."

در پایان این مصاحبه طولانی ترامپ به سوالی تقریبا خصوصی پاسخ داد مبنی بر اینکه آیا شب‌ها وقتی خواب 4 ساعته خود را شروع می‌کند به این مساله فکر می‌کند که "نمی‌توانم باور کنم که اکنون در این جایگاه قرار دارم، نمی‌توانم باور کنم که اکنون رئیس‌جمهور آمریکا شده‌ام و یک سیاستمدار باشم": "باید به شما بگویم وقتی که وارد ورودی اصلی کاخ سفید شدم با خودم گفتم این فوق‌العاده است. این برای من مانند یک تجربه سورئال است اما شما دیگر باید از مساله عبور کنید چراکه ما کار بسیاری برای انجام داریم."