گزارش ویژه دبستان / بررسی تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران
گزارش ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان
یادداشت ویژه دبستان / سالمرگ شیخ فضل الله
 
 
 
 

بازارچه





چون نیک بنگری همه ...


گزارش دبستان از سیاستهای جشنواره فیلم فجر / مرور سی و سه دوره گذشته

چون نیک بنگری همه ...

 


 دبستان - فرهنگ و هنر  وقتی معاون سینمایی وزارت ارشاد دولت دهم،در نامه ای به رییس جشنواره کن مقامات این جشنواره را به "صاحبان کلیساهای قرون وسطی" تشبیه کرد،مخاطب شمقدری به نوعی نه تنها ژیل ژاکوب بلکه تمامی جشنواره های خارجی بودند.

داستان سیاسی بودن جشنواره های سینمای در تمامی دنیا از اسکار گرفته تا گمنام ترین جشنواره ها،داستانی تکراری و مناقشه برانگیز است.اینکه آیا می توان سیاستهای خاص برگزارکنندگان جشنواره های سینمایی را نادیده گرفت یا هرگونه تعیین خط مشی در خصوص شیوه برگزاری جشنواره های سینمایی را سیاسی خواند بحثی است که مجالی مبسوط می طلبد اما نکته قابل توجه در این میان این است که در سالیان گذشته خصوصا در دولت های نهم و دهم مسئولان سینمایی کشور جشنواره های خارجی از کن تا برلین و سن سباستین و گلدن گلوب و اسکار و ... را همگی بعنوان جشنواره هایی معرفی می کنند که محصول اتاق فکرهای سیاسی و متعلق به بنگاه های سرمایه داری(!) می باشند.

در سوی دیگر همین مسئولان بسیار سعی بر آن دارند که جشنواره های سینمایی خارجی را بی ارزش و اعتبار معرفی کنند یا در بهترین حالت آن جشنواره ها را همچون جشنواره های گمنام دیگر در جهان بدانند.

در این زمینه حتی معاون سینمای وزیر ارشاد سابق تا آنجا پیش رفت که اسکار را همچون یکی از جشنواره های سینمایی گچساران دانست؛ « اسکار یک اتفاق سینمایی است که در کشور آمریکا اتفاق می‌افتد و جنس آن شبیه به جشن سینمای گچساران در چند روز اخیر است».

اما دلیل اینگونه رویکرد نسبت به جشنواره های سینمایی خارجی از جانب مسئولان ایرانی چیست؟پاسخ این پرسش را تنها می بایست در تفاوت رویکردها و مشی اجرایی جشنواره های مختلف دانست.

اگرچه این موضوع بسیار بدیهی و قابل پذیرش به نظر می رسد که هر جشنواره در هر کجای جهان سیاستهای خاص خودش را داشته باشد اما مسئولان سینمایی ما هرگز این موضوع را به رسمیت نمی شناسند و از آن تحت عناوینی چون سیاستهای ضدبشری و سرمایه محور و ... یاد کرده و اعلام می کنند این جشنواره ها اهداف فرهنگی و هنری را فدای خواسته های سیاسی می کنند.

در این میان نگاهی به روند برگزاری شاخص ترن جشنواره سینمایی کشور و بررسی روند انتخاب برگزیدگان و انتخاب آثار و البته بیانیه های مسئولین سینمایی کشور طی 31 دوره برگزاری این جشنواره،نشانگر این حقیقت است که جشنواره فیلم فجر نیز همچون دیگر جشنواره های سینمایی جهان محصول سیاست های عده ای خاص است.و البته همانگونه که اشاره شد این مسئله ای نیست که موجب تعجب و حتی تاسف باشد.

هیچ جشنواره ای در دنیای سینما بدون تاثیرگذاری سیاست های مسئولین برگزار کننده آن شکل نمی گیرد و این اهالی سینما هستند که با شناخت خط مشی و درصد اهمیت و تاثیرگذاری جشنواره موردنظر تصمیم به شرکت یا عدم شرکت در آن خواهند گرفت.

اما در این راستا آنچه از جانب مسئولین سینمایی کشور موجب تعجب و البته تاسف است اینکه،مخالفت خود با خط مشی دیگر جشنواره های سینمایی دنیا را در قالب موارد غیر فرهنگی و هنری عنوان می کنند و گویی جشنواره مورد تایید ایشان،یعنی جشنواره فیلم فجر،تنها جشنواره فرهنگی و هنری جهان است و بس.

در حالی که به هیچ وجه چنین نیست و جشنواره فیلم فجر نیز جشنواره ای با خط مشی و سیاست های خاص خود است.البته ارزش گذاری درباره اهداف و سیاست های جشنواره های متفاوت بحث دیگری است و شباهت در روش به معنای یگانگی در اهداف نخواهد بود.

«امروز روز ادای دین سلحشوران میدان هنر نسبت به بقیه السیف عرصه عشق بازی و خونین کفنان صحنه سراندازی‌ست! البته نه فقط یکه‌تازان میدان کربلای ایران زمین بلکه تمامی عاشورایی‌اندیشان از چین تا فلسطین! نه، بل تمامی حسینی باوران روی زمین... جنبش‌های اعتراضی مردم اروپا و امریکا، خصوصا وال استریت مقدمه ریزش بنای کاپیتالیسم است. وعده الهی دیر و زود دارد! فراز و فرود دارد! اما "لا یخلف المیعاد"...».

با مرور این جملات قضاوت را در اختیار شما قرار می دهیم که این سخنان به یک بیانیه ی ایدئولوژیک و سیاسی بیشتر شبیه است یا بیانیه افتتاحیه جشنواره فیلم فجر؟!
 
 



 

 دبستان - پرونده ویژه   مهمترین جشنواره فیلم این روزهای سینمای ایران که روزگاری تنها جشنواره فیلم کشور نیز بود در طی 33 دوره برگزاری برگزیدگانی داشته که هرکدامشان با در دست گرفتن سیمرغ بلورین لقب بهترین را در سینمای ایران به خود اختصاص دادند.

"دبستان" در ادامه این پرونده نتایج مهمترین بخشهای جشنواره فیلم فجر را در طی 31 دوره گذشته مرور می کند.

 
 دوره اول 

نخستین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1361و در دو بخش اصلی تحت عنوان "سینمای حرفه ای" و "سینمای آماتور" برگزار شد.بخش های جنبی این جشنواره نیز شامل سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی،سینمای کودکان و نوجوانان،سرخ پوستان و سیاه پوستان در سینما،سینمای ایتالیا از نئورئالیسم تا امروز و چشم انداز سینمای کوبا بود.

از جمله فیلم های شرکت کننده در بخش سینمای آماتور عبارت بودند از  یا زهرا ، آمریکا نابود است ، کدام مکتب است این، بچه‌های دیار صفا، علمدار، با هم برای ایثار، بر بال ملائک ، خرمشهر شهر عشق شهر خون و خرمشهر ۶۱ .

در بخش سینمای حرفه ای نیز که به صورت غیر رقابتی برگزار شد فیلم های مرگ یزدگرد،حاجی واشنگتن،سفیر، خط قرمز و اشباح حضور داشتند.


 دوره دوم 

دومین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی برگزار شد که هیئت داوران این جشنواره هیچ فیلمی را شایسته عنوان بهترین فیلم ندانست.

نتایج این دوره از جشنواره که در سال 1362برگزار شد چنین بود:
 
جایزه ویژه هیات داوران: دیار عاشقان (حسن کاربخش)
بهترین کارگردانی: خسرو سینایی (هیولای درون)
بهترین فیلمنامه: علیرضا داودنژاد، ابراهیم مکی (جایزه)
بهترین فیلمبرداری: اسماعیل امامی (هیولای درون)
بهترین تدوین: حسین زندباف (مرگ سفید)
بهترین موسیقی متن: عباس دبیردانش (چشم تنگ دنیادار)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: پرویز پرستویی (دیار عاشقان)
بهترین فیلم کوتاه: همسرایان (عباس کیارستمی)


 دوره سوم 


دوره سوم جشنواره در سال 1363 اینبار برگزیده بهترین فیلمنامه را در خود جای نمی داد.نتایج سومین دوره جشنواره فیلم فجر چنین بود:

بهترین فیلم: مترسک (حسن محمدزاده)
بهترین کارگردانی: یدالله صمدی (مردی که زیاد می‌دانست)
بهترین فیلمنامه: بهترین فیلمنامه انتخاب نشد
با تقدیراز: کمال الملک (علی حاتمی)
با تقدیر از: مترسک (مهدی معدنیان)
با تقدیر از: مردی که زیاد می‌دانست (حسن هدایت، جمال امید)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: جمشید مشایخی (گلهای داودی)
بهترین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی (گلهای داودی)
بهترین فیلمبرداری: فیروز ملک زاده (گلهای داودی)
بهترین تدوین: عباس گنجوی ‌(تاتوره(فیلم)، گلهای داودی)
بهترین موسیقی متن: کامبیز روشن روان (تاتوره(فیلم)، گلهای داودی)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: دیپلم افتخار: محمدرضا مرسلی (مترسک)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: جیران شریف (مترسک)


 دوره چهارم 


چهارمین دوره جشنواره با انتخاب فیلمه هایی از عباس کیارستمی و ابوالفضل جلیلی بعنوان فیلم های برتر همراه بود.مرحوم هادی اسلامی نیز برای بازی در فیلم "اتوبوس" ساخته ی یدالله صمدی بهترین بازیگر مرد جشنواره چهارم لقب گرفت. نتایج این دوره از جشنواره که در سال 1364برگزار شد بدین شرح است:

بهترین فیلم: اولی‌ها (عباس کیارستمی)، بهار (ابوالفضل جلیلی)
لوح زرین: جاده‌های سرد (مسعود جعفری جوزانی)
لوح زرین: پدر بزرگ (مجید قاری زاده)
لوح زرین: خط پایان (محمدعلی طالبی)
لوح زرین: اتوبوس (یدالله صمدی)
بهترین کارگردانی: کیانوش عیاری (تنوره دیو)
بهترین فیلمنامه: مجید قاری زاده (پدربزرگ)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: هادی اسلامی (اتوبوس)
با تقدیر از: ایرج طهماسب (خط پایان)
بهترین بازیگر نقش اول زن: کسی انتخاب نشد
بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (جاده‌های سرد)
دیپلم افتخار: محمود کلاری (جاده‌های سرد)
با تقدیر از: داریوش عیاری (تنوره دیو)
بهترین تدوین: حسین زندباف (اتوبوس)
بهترین موسیقی متن: شریف لطفی (مادیان)
با تقدیر از: بابک بیات (اتوبوس)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اسماعیل محمدی (تنوره دیو)
با تقدیر از: حمید جبلی (جاده‌های سرد، خط پایان)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهری مهرنیا (تنوره دیو)
بهترین بازیگر خردسال: مهدی اسدی (بهار)


 دوره پنجم 


عباس کیارستمی،داریوش مهرجویی و ناصرتقوایی سه کارگردان نامدار سینمای ایران بودند که با فیلم های "خانه دوست کجاست"،"اجاره نشین ها" و "ناخدا خورشید" در پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشتند.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

بهترین فیلم: پرواز در شب (رسول ملاقلی پور)
جایزه ویژه هیات داوران: خانه دوست کجاست؟ (عباس کیارستمی)
بهترین کارگردانی: عباس کیارستمی (خانه دوست کجاست؟)
بهترین فیلمنامه: مسعود جعفری جوزانی (شیرسنگی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: داریوش ارجمند (ناخدا خورشید)
بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (گزارش یک قتل)
بهترین تدوین: مهرزاد مینویی (دست نوشته‌ها)
بهترین موسیقی متن: فرهاد فخرالدینی (گزارش یک قتل)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (تحفه‌ها)
بهترین جلوه‌های ویژه: علی رستگار (پرواز در شب)
بهترین صداگذاری: اسحاق خانزادی (شیرسنگی)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (خانه دوست کجاست؟ و اجاره نشینها)


 دوره ششم 


در این دوره از جشنواره از بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه خبری نبود."شاید وقتی دیگر" ساخته ی بهرام بیضایی نیز در کمال ناباوری تنها جایزه بهترین فیلمبرداری را دریافت کرد. نتایج جشنواره ششم که در سال 1366برگزار شد بدین شرح است:

جایزه ویژه هیات داوران: پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده)، کانی مانگا (سیف الله داد)
بهترین کارگردانی: کیانوش عیاری (آنسوی آتش)
با تقدیر از چهار فیلم: پرنده کوچک خوشبختی (سیروس تسلیمی)، ترن (امیر قویدل)، وکیل اول (محمدهادی سیف، جمشید حیدری)، سرزمین آرزوها (مجید قاری زاده)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (ترن)
بهترین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی (شکوه زندگی، جهیزیه برای رباب)
بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (شاید وقتی دیگر)
بهترین تدوین: روح الله امامی (کانی مانگا)
بهترین موسیقی متن: فرهاد فخرالدینی (پرستار شب)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (تحفه‌ها)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: آنیک شفرازیان (سرزمین آرزوها)
بهترین طراح صحنه: محسن شاه ابراهیمی، سعید جلالی (پرستار شب)
بهترین صدابرداری: پرویز آبنار و مسعود بهنام (آنسوی آتش)
بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (کانی مانگا)
بهترین بازیگر خردسال: عطیه معصومی (پرنده کوچک خوشبختی)
جایزه ویژه هیات داوران: مهدی اسدی (شیرک)



 دوره هفتم 


محسن مخملباف با فیلم "بایسکل ران" ستاره جشنواره هفتم فیلم فجر بود.حاتمی کیا نیز آرام آرام خود را بعنوان کارگردانی صاحب نام در این جشنواره معرفی کرد."سرب" مسعود کیمیایی نیز دیگر فیلم جالب توجه این دوره از جشنواره بود. نتایج این دوره از جشنواره که در سال 1367برگزار شد بدین شرح است:

بهترین فیلم: در مسیر تندباد (مسعود جعفری جوزانی)
جایزه ویژه برای فیلم اول: نارونی (سعید ابراهیمی فر)
جایزه ویژه برای فیلم دوم: دیده بان (ابراهیم حاتمی‌کیا)
بهترین کارگردانی: محسن مخملباف (بای سیکل ران)
بهترین فیلمنامه: محسن مخملباف (بای سیکل ران)
دیپلم افتخار: امرالله احمدجو (شاخه‌های بید)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی (گراند سینما)
بهترین بازیگر نقش اول زن: رویا نونهالی (عروسی خوبان)
دیپلم افتخار: فریماه فرجامی (سرب)
بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (سرب)
بهترین تدوین: ژیلا ایپکچی (نارونی)
بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (بای سیکل ران)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: محمود جعفری (زرد قناری، شاخه‌های بید)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: فاطمه معتمدآریا (برهوت)
بهترین طراح صحنه: محسن مخملباف (بای سیکل ران)
بهترین چهره پردازی:جلال معیریان (سرب)
بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (در مسیر تندباد)
بهترین صدابرداری: بهروز معاونیان، اصغر شاهوردی (نارونی)
بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف الدین، مهدی شعرای نجاتی (انسان و اسلحه)


 دوره هشتم 


هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر مصادف بود با پایان جنگ 8ساله.در این سال اما فیلم "مهاجر" با موضوع دفاع مقدس ساخته ی ابراهیم حاتمی کیا در کنار فیلم "هامون" داریوش مهرجویی آنقدر مورد توجه واقع شدند که "مادر" علی حاتمی نصیب چندان از جوایز نداشته باشد.نتایج این دوره از جشنواره که در سال 1368 برگزار شد چنین بود:

بهترین فیلم: مهاجر (ابراهیم حاتمی‌کیا)
بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (هامون)
بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (هامون)
دیپلم افتخار: اسماعیل خلج، محمد متوسلانی (جستجوگر)
دیپلم افتخار: ابراهیم حاتمی‌کیا (مهاجر)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (هامون)
بهترین بازیگر نقش اول زن: رقیه چهره آزاد (مادر)
بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (هامون)
بهترین تدوین: حسن حسندوست (هامون)
بهترین موسیقی متن: کریم گوگردچی (مهاجر)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اکبر عبدی (مادر)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: افسر اسدی (عبور از غبار)
بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (آخرین پرواز)
بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مادر)
بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (مهاجر)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و حسن زاهدی (زیر بامهای شهر)
بهترین جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان (مهاجر)



 دوره نهم 


واروژ کریم مسیحی که سابقه دستیاری و بازیگری در فیلم های بهرام بیضایی را در کارنامه داشت در نهمین دوره جشنواره فیلم فجر با "پرده آخر" شگفتی ساز شد."عروس" ساخته ی بهروز افخمی نیز از دیگر فیلم های قابل مورد توجه این دوره از جشنواره بود.نتایج نهمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: آپارتمان شماره ۱۳ (یدالله صمدی)
جایزه ویژه هیات داوران: نقش عشق (شهریار پارسی پور)
دیپلم افتخار: دو فیلم با یک بلیط (داریوش فرهنگ)
بهترین کارگردانی: واروژ کریم مسیحی (پرده آخر)
دیپلم افتخار: بهروز افخمی (عروس)
بهترین فیلمنامه: یدالله صمدی (آپارتمان شماره ۱۳)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: مهدی هاشمی (دو فیلم با یک بلیط)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فریماه فرجامی (پرده آخر)
بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (پرده آخر)
بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (عروس)
بهترین موسیقی متن: بابک بیات (عروس)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (پرده آخر)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: نیکو خردمند (پرده آخر)
بهترین طراح صحنه: حسن فارسی (پرده آخر)
بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی، مژده شمسایی (پرده آخر)
بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (چشم شیشه‌ای)
بهترین صدابرداری: پرویز آبنار (پرده آخر)
بهترین جلوه‌های ویژه: ایرج تقی‌پور (سایه خیال)


 دوره دهم 


در این دوره مجید مجیدی با "بدوک" خود را به سینمای ایران در مقام کارگردان معرفی کرد."مسافران" بهرام بیضایی از فیلم های شاخص این دوره از جشنواره بود که در آغاز دهه 70 برگزار شد.نتایج دهمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:
بهترین فیلم: نیاز (علیرضا داودنژاد)
جایزه ویژه هیات داوران: مسافران (بهرام بیضایی)
بهترین کارگردانی: رخشان بنی اعتماد (نرگس)
بهترین فیلمنامه: اصغر عبداللهی، حسن قلی زاده (خانه خلوت)
دیپلم افتخار: سید مهدی شجاعی، مجید مجیدی (بدوک)
دیپلم افتخار: مهدی فخیم زاده (شتابزده)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز صدیقی (دادستان)
با تقدیراز: عزت الله انتظامی (ناصرالدین شاه اکتور سینما، خانه خلوت)
بهترین بازیگر نقش اول زن: جمیله شیخی (مسافران)
با تقدیر از: فریماه فرجامی (نرگس)
با تقدیر از: ماهایا پطروسیان (دیگه چه خبر؟)
بهترین فیلمبرداری: مهرداد فخیمی (مسافران)
دیپلم افتخار: حسین جعفریان (نرگس)
بهترین تدوین: محسن مخملباف، داود یوسفیان (ناصرالدین شاه اکتور سینما)
بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (نرگس)
با تقدیر از: مجید انتظامی (ناصرالدین شاه اکتور سینما)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: مجید مظفری (مسافران)
با تقدیر از: جهانگیر فروهر (خانه خلوت)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: فاطمه معتمدآریا (مسافران)
با تقدیر از: پروین سلیمانی (دیگه چه خبر؟)
بهترین طراح صحنه: حسن فارسی (ناصرالدین شاه اکتور سینما)
بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ناصرالدین شاه اکتور سینما)
با تقدیر از: جلال معیریان (اوینار)
بهترین صداگذاری و میکس: روبیک منصوری (پوتین)
با تقدیر از: محسن روشن (ناصرالدین شاه اکتور سینما)
بهترین صدابرداری: محمود سماک باشی (مسافران)
با تقدیر از: پرویز آبنار (نرگس)
بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (هور در آتش)


 دوره یازدهم 


ابراهیم حاتمی کیا با "از کرخه تا راین" به چهره ای مهم در سینمای ایران و ژانر دفاع مقدس تبدیل شده بود.در یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر فیلم هایی از مهرجویی،کیمیایی،سیروس الوند و کیومرث پوراحمد نیز به نمایش درآمدند.نتایج این دوره از جشنواره نیز چنین است:

بهترین فیلم: از کرخه تا راین (ابراهیم حاتمی کیا)
بهترین کارگردانی: سیروس الوند (یکبار برای همیشه)
جایزه ویژه هیات داوران: کیومرث پوراحمد (شرم، صبح روز بعد)
بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (سارا)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (بندر مه آلود)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا (یکبار برای همیشه)
بهترین فیلمبرداری: رضا رضی (پرواز را بخاطر بسپار)
بهترین تدوین: مهدی رجائیان (ردپای گرگ)
بهترین موسیقی متن: کیوان جهانشاهی (سایه‌های هجوم)
دیپلم افتخار: مجید انتظامی (از کرخه تا راین، راز خنجر)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: جهانبخش سلطانی (شرم)
دیپلم افتخار: صادق صفایی (از کرخه تا راین)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: یاسمین ملک نصر (سارا)
دیپلم افتخار: پروین دخت یزدانیان (شرم، صبح روز بعد)
بهترین طراح صحنه: رضا علاقمند و سعید مترصد (هنرپیشه)
بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (از کرخه تا راین)
بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (بر بال فرشتگان)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و ساسان باقرپور (هنرپیشه)
بهترین جلوه‌های ویژه: رضا رستگار و مصطفی رستگار (بر بال فرشتگان)



 دوره دوازدهم 


در این دوره عدم انتخاب بهترین فیلم از سوی هیئت داوران نشان از سطح پایین آثار حاضر در جشنواره بود.اکثر فیلم های این دوره در ژانر دفاع مقدس بود که البته سالها بعد از هیچکدام از این فیلم ها بعنوان فیلمی ماندگار یادی نشد.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

بهترین فیلم: هیچ فیلمی به عنوان بهترین فیلم معرفی نشد.
جایزه ویژه هیات داوران: حماسه مجنون (جمال شورجه)
جایزه ویژه هیات داوران: تیک تاک (محمدعلی طالبی)
دیپلم افتخار: آخرین شناسایی (علی شاه حاتمی)
بهترین کارگردانی: محمد بزرگ نیا (جنگ نفت کش‌ها)
بهترین فیلمنامه: هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی طالبی (تیک تاک)
با تقدیر از: مهدی فخیم زاده (همسر)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی (روز فرشته)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا (همسر)
دیپلم افتخار: پروین دخت یزدانیان (نان و شعر)
بهترین فیلمبرداری: حسن پویا (چشم شیطان)
بهترین تدوین: حسین زندباف (چشم شیطان)
بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (بلندیهای صفر، چشم شیطان)
دیپلم افتخار: پل هرتل (خاکستر سبز)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: جعفر دهقان (حماسه مجنون)
با تقدیر از: مهدی فخیم زاده (تاواریش)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: نیکو خردمند (بازیچه، زینت)
بهترین طراح صحنه: ملک جهان خزاعی (بلندیهای صفر)
بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری، مهران روحانی (بلندیهای صفر)
بهترین صداگذاری و میکس: بهروز شهامت (حماسه مجنون)
بهترین صدابرداری: بهمن حیدری (همسر)
بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سجاده آتش)
بهترین بازیگر خردسال: امیر اسماعیلی (پایان کودکی)


 دوره سیزدهم 


فیلمی از شهرام اسدی با فیلمنامه ای از بهرام بیضایی تحت عنوان "روز واقعه" بهترین فیلم جشنواره سیزدهم بود.جشنواره ای که در آن مهرجویی با فیلم ضعیف "پری" موفق به دریافت چند جایزه بهترین کارگردانی شد! نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

بهترین فیلم: روز واقعه (شهرام اسدی)
جایزه ویژه هیات داوران: کیمیا (احمدرضا درویش)
دیپلم افتخار: حمله به اچ-۳ (شهریار بحرانی)
بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (پری)
بهترین فیلمنامه: رخشان بنی اعتماد (روسری آبی)
دیپلم افتخار: احمدرضا درویش (کیمیا)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (کیمیا)
دیپلم افتخار: محمدرضا داودنژاد (خلع سلاح)
بهترین بازیگر نقش اول زن: مینا لاکانی (دیدار)
بهترین فیلمبرداری: علیرضا زرین دست (پری)
بهترین تدوین: حسین زندباف (حمله به اچ-۳)
بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (روز واقعه)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: علی مصفا (پری)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: گلاب آدینه (روسری آبی)
بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (روز واقعه)
بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (آخرین بندر، روز واقعه)
بهترین صداگذاری و میکس: بهروز شهامت (ساز وستاره)
بهترین صدابرداری: بهروز معاونیان و اصغر شاهوردی (کیمیا)
بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (کیمیا)
دیپلم افتخار: ولی الله خاکدان (کاکادو)


 دوره چهاردهم 


بخش مسابقه سینمای ایران در دوره چهاردهم جشنواره فجر،فیلم "پدر" ساخته مجید مجیدی را بعنوان بهترین فیلم جشنواره معرفی کرد."گبه" ساخته ی مخملباف نیز چند جایزه در این دوره دریافت کرد تا دگردیسی مخملباف را تماشاگران سینمای ایران آرام آرام شاهد باشند.نتایج دوره چهاردهم جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: پدر (مجید مجیدی)
جایزه ویژه هیات داوران: بازمانده (سیف الله داد)
دیپلم افتخار: دایره سرخ (جمال شورجه)
بهترین کارگردانی: کیومرث پوراحمد (خواهران غریب)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمد کاسبی (پدر)
دیپلم افتخار: پرویز پرستویی (لیلی با من است)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه گودرزی (غزال)
دیپلم افتخار: افسانه بایگان (خواهران غریب)
بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (گبه)
بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (گبه)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین یاری (آخرین مرحله)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: پریوش نظریه (پدر)
بهترین طراح صحنه: جمشید آهنگرانی (خواهران غریب)
بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (غزال)
بهترین صداگذاری و میکس: عباس رستگارپور و بهروز شهامت (گبه)
بهترین صدابرداری: نظام الدین کیایی (نون و گلدون)
بهترین جلوه‌های ویژه: جواد شریفی (دایره سرخ)


 دوره پانزدهم 


مجید مجیدی باردیگر با فیلمی به نام "بچه های آسمان" ستاره جشنواره فجر شد و این فیلم نام مجیدی را در سینمای جهان پرآوازه کرد.در این دوره از جشنواره احمدرضا درویش با "سرزمین خورشید" نیز در معرض توجه قرار گرفت.نتایج پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: بچه‌های آسمان (مجید مجیدی)
جایزه ویژه هیات داوران: سرزمین خورشید (احمدرضا درویش)
بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)
بهترین فیلمنامه: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: ابوالفضل پورعرب (مردی شبیه باران)
دیپلم افتخار: احمد نجفی (هتل کارتن، توفان شن)
بهترین بازیگر نقش اول زن: گلچهره سجادیه (سرزمین خورشید)
دیپلم افتخار: لیلا حاتمی (لیلا)
بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (سرزمین خورشید)
بهترین تدوین: حسن حسندوست (بچه‌های آسمان)
بهترین موسیقی متن: بابک بیات (سرزمین خورشید، مردی شبیه باران)
دیپلم افتخار: فریدون شهبازیان (نامزدی)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: امین تارخ (ماه و خورشید)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: جمیله شیخی (لیلا)
دیپلم افتخار: عذرا اسماعیلی (نامزدی)
بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (سرزمین خورشید)
بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (توفان شن)
دیپلم افتخار: محسن موسوی (بچه‌های آسمان)
بهترین صداگذاری و میکس: مسعود بهنام، بهمن اردلان (براده‌های خورشید)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (سرزمین خورشید)
بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سرزمین خورشید)


 دوره شانزدهم 


"آژانس شیشه ای" حاکم بلامنازع جشنواره شانزدهم بود.فیلم حاتمی کیا اکثر قریب به اتفاق جوایز جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داد." آژانس شیشه ای" تا سالها بعد بعنوان یکی از بهترین فیلم های سینمای ایران ماندگار شد.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

بهترین فیلم: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)
جایزه ویژه هیات داوران: بانوی اردیبهشت (رخشان بنی اعتماد)
دیپلم افتخار: درخت جان (فرهاد مهرانفر)
فیلم برگزیده تماشاگران: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)
بهترین کارگردانی: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)
دیپلم افتخار: فرهاد مهرانفر (درخت جان)
بهترین فیلمنامه: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (آژانس شیشه‌ای)
دیپلم افتخار: امیر پایور(ابر و آفتاب)
بهترین بازیگر نقش اول زن: انیس شکوری (درخت جان)
بهترین فیلمبرداری: محمد داودی (تولد یک پروانه)
با تقدیر از: محمود کلاری (درخت گلابی)
بهترین تدوین: هایده صفی یاری (آژانس شیشه‌ای)
بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (آژانس شیشه‌ای)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: رضا کیانیان (آژانس شیشه‌ای)
دیپلم افتخار: حبیب رضایی (آژانس شیشه‌ای)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: بیتا بادران (آژانس شیشه‌ای)
بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (بانوی اردیبهشت)
بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ساحره)
بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (تولد یک پروانه)
بهترین صدابرداری: عباس رستگارپور (درخت جان)
با تقدیر از: محمود سماک باشی (آژانس شیشه‌ای)
بهترین جلوه‌های ویژه: سعید حاجی میری (اسکادران عشق)


 دوره هفدهم 


در این دوره "روبان قرمز" فیلم دیگری از حاتمی کیا به نمایش درآمد اما این فیلم در بخش بین الملل توانست سیمرغ کارگردانی و بازیگر زن را به خود اختصاص دهد.در بخش سینمای ایران این دوره از جشنواره رقابت میان فیلم هایی از ملاقلی پور،جیرانی،مجیدی و تهمینه میلانی بود.نتایج این دوره هفدهم جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: هیوا (رسول ملاقلی پور)
جایزه ویژه هیات داوران: مصائب شیرین (علیرضا داودنژاد)
فیلم برگزیده تماشاگران: رنگ خدا (مجید مجیدی)
بهترین کارگردانی: رسول ملاقلی پور (هیوا)
با تقدیر از: مجید مجیدی (رنگ خدا)
بهترین فیلمنامه: تهمینه میلانی (دو زن)
دیپلم افتخار: حمید جبلی (پسر مریم)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمدرضا فروتن (قرمز)
دیپلم افتخار: جمشید هاشم پور (هیوا)، محسن رمضانی (رنگ خدا)
بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (قرمز)
با تقدیر از: نیکی کریمی (دو زن)
بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (هیوا)
دیپلم افتخار: حسین پویا (روبان قرمز)
بهترین تدوین: هایده صفی یاری (روبان قرمز)
با تقدیر از: حسین زندباف (هیوا)
بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (زشت و زیبا)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین محجوب (رنگ خدا)
با تقدیر از: فردوس کاویانی (جنگجوی پیروز)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: احترام السادات حبیبیان (مصائب شیرین)
با تقدیر از: کمند امیرسلیمانی (قرمز)
بهترین طراح صحنه: بهنار نازی، علی فداکار (هیوا)
بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (زشت و زیبا)
بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (رنگ خدا)
بهترین صدابرداری: بهمن اردلان (هیوا)
بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (پرواز خاموش)


 دوره هجدهم 


دوران موسوم به اصلاحات بود و دوره هجدهم جشنواره فیلم فجر در این فضا در حالی برگزار می شد که فیلم های به نمایش درآمده در جشنواره نیز تحت تاثیر همین فضا بودند."اعتراض" کیمیایی و"متولد ماه مهر" درویش از فیلم های متاثر از فضای سیاسی این سالها بودند.در این دوره فیلم هایی از خسرو سینایی،بهمن فرمان آرا و رضا میرکریمی در کانون توجه بودند.نتایج دوره هجدهم جشنواره فیلم فجر از این قرار بود:

بهترین فیلم: بوی کافور عطر یاس (بهمن فرمان آرا)
جایزه ویژه هیات داوران: بلوغ (مسعود جعفری جوزانی)
فیلم برگزیده تماشاگران: عروس آتش (خسرو سینایی)، متولد ماه مهر (احمدرضا درویش)
بهترین کارگردانی: بهمن فرمان آرا (بوی کافور عطر یاس)
دیپلم افتخار: سید رضا میرکریمی (کودک و سرباز)
بهترین فیلمنامه: حمید فرخ‌نژاد، خسرو سینایی (عروس آتش)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (مرد بارانی)
دیپلم افتخار: حسین یاری (بلوغ)
بهترین بازیگر نقش اول زن: میترا حجار (متولد ماه مهر)
بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (بوی کافور عطر یاس)
دیپلم افتخار: علی اللهیاری (دست‌های آلوده)
بهترین تدوین: مرحوم روح الله امامی (بلوغ)
بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (بوی کافور عطر یاس)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید فرخ نژاد (عروس آتش)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: رویا نونهالی (بوی کافور عطر یاس)
دیپلم افتخار: سلیمه رنگزن (عروس آتش)
بهترین طراح صحنه: ژیلا مهرجویی (بوی کافور عطر یاس)
بهترین چهره پردازی: مهرداد شکرابی (بوی کافور عطر یاس)
بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (اعتراض)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (متولد ماه مهر)


 دوره نوزدهم 


سال 1379مصادف بود با برگزاری دوره نوزدهم جشنواره فیلم فجر.سینمای ایران در انتهای دهه 70 با فیلم هایی از قبیل "سگ کشی" و "زیر نورماه" نوعی تحولی مفهومی در پرداختن به موضوعات اجتماعی را تجربه می کرد.در این دوره فیلمهایی از بیضایی،مجیدی و میرکریمی مورد توجه بودند.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

بهترین فیلم: باران (مجید مجیدی)
جایزه ویژه هیات داوران: زیر نور ماه (سید رضا میرکریمی)
فیلم برگزیده تماشاگران: سگ کشی (بهرام بیضایی)
بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (باران)
دیپلم افتخار: همایون اسعدیان (آخر بازی)
بهترین فیلمنامه: بهرام بیضایی (سگ کشی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: حسین عابدینی (باران)
دیپلم افتخار: پرویز پورحسینی (مریم مقدس)
بهترین بازیگر نقش اول زن: ثریا قاسمی (مارال)
بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (سگ کشی)
دیپلم افتخار: حمید خضوعی ابیانه (زیر نور ماه)
بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (پارتی)
بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (باران)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: داریوش ارجمند (سگ کشی)
دیپلم افتخار: محمود نظرعلیان (زیر نور ماه)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: ماهایا پطروسیان (هفت پرده)
بهترین طراحی صحنه و صحنه آرایی: ایرج رامین فر (سگ کشی)
طراحی دکور و لباس: عبدالحمید قدیریان (مریم مقدس)
بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مسافر ری)
بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (باران)
بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (باران)


 دوره بیستم 


آغاز دهه 80 برای سینمای ایران با نمایش فیلمهایی چون "کاغذ بی خط"،"خانه ای روی آب"،"ارتفاع پست" و "من ترانه 15سال دارم" همراه بود.شکوفایی نسبی سینمای ایران حداقل در تنوع موضوعات مورد استفاده در فیلم ها غیرقابل انکار بود.در بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر رقابت شدیدی میان بهمن فرمان آرا،رسول صدرعاملی،ناصرتقوایی وابراهیم حاتمی کیا در جریان بود.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:
 بهترین فیلم: خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا)
جایزه ویژه هیات داوران: کاغذ بی خط (ناصر تقوایی)
فیلم برگزیده تماشاگران: ارتفاع پست (ابراهیم حاتمی‌کیا)
بهترین کارگردانی: رسول صدرعاملی (من ترانه 15 سال دارم)
جایزه ویژه: ناصر رفایی (امتحان)
بهترین فیلمنامه: من ترانه ۱۵ سال دارم (کامبوزیا پرتوی، رسول صدرعاملی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: رضا کیانیان (خانه‌ای روی آب)
دیپلم افتخار: حمید جبلی (خواب سفید)
بهترین بازیگر نقش اول زن: ترانه علیدوستی (من ترانه پانزده سال دارم)
دیپلم افتخار: گوهر خیراندیش (ارتفاع پست)
بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (ایستگاه متروک)
بهترین تدوین: بهرام دهقانی (قارچ سمی)
بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (قارچ سمی)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: عزت‌الله انتظامی (خانه‌ای روی آب)
دیپلم افتخار: حسن شیدایی (آرزوهای زمین)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: بهناز جعفری (خانه‌ای روی آب)
دیپلم افتخار: مهتاب نصیرپور (من ترانه پانزده سال دارم)
بهترین طراحی صحنه: ژیلا مهرجویی (خانه‌ای روی آب)
بهترین چهره پردازی: علی عابدینی (من ترانه پانزده سال دارم)
بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (سفر به فردا)
بهترین صدابرداری: یدالله نجفی، ناصر شکوهی نیا (امتحان)
بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (قارچ سمی)


 دوره بیست و یکم 


کارگردان جوانی به نام پرویز شهبازی با فیلم "نفس عمیق" بدون تردید پدیده جدید سینمای ایران بود که در بیست و یکمین دوره جشنواره فجر نگاه ها را به سوی خود خیره کرد.در این دوره رضا میرکریمی با "اینجا چراغی روشن است" بسیار مورد توجه قرار گرفت در حالی که کمال تبریزی و احمدرضا معتمدی جوایز مهم این دوره را به خود اختصاص دادند.نتایج بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: دیوانه از قفس پرید (احمدرضا معتمدی)
جایزه ویژه هیات داوران: فرش باد (کمال تبریزی)
فیلم برگزیده تماشاگران: فرش باد (کمال تبریزی)
بهترین از میان آثار هنر و تجربه: نامه‌های باد (علیرضا امینی)
موسیقی: مجید انتظامی (دیوانه از قفس پرید)
فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (اینجا چراغی روشن است)
بهترین فیلم کوتاه: طعم خاک (شهرام شاه حسینی)
بهترین فیلم مستند: کشتی نوح (سودابه باباگپ)
دیپلم افتخار: جان مرجان (سیدمانی میرصادقی)
بهترین فیلم اول: کاگومان (محمد رسول اف)
بهترین کارگردانی: رضا میرکریمی (اینجا چراغی روشن است)
بهترین فیلمنامه: پرویز شهبازی (نفس عمیق)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: حبیب رضایی (اینجا چراغی روشن است)
بهترین بازیگر نقش اول زن: نیکی کریمی (دیوانه از قفس پرید، واکنش پنجم)


 دوره بیست و دوم 


غوغای "مارمولک" در بیست و دومین دوره جشنواره فجر سبب شد تا فیلمی از دیده ها پنهان بماند که کارگردانش چند سال بعد در دنیای سینما بیرق به نام خود بر قلیه های افتخار می زد،آن فیلم "شهر زیبا" ساخته ی اصغر فرهادی بود.در این دوره از جشنواره مهرجویی با فیلم "میهمان مامان"،کیمیایی با "سربازهای جمعه"،احمدرضا درویش با "دوئل" و حمید نعمت الله با "بوتیک" در معرض توجه بودند.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

بهترین فیلم: میهمان مامان (داریوش مهرجویی)
فیلم منتخب تماشاگران: مارمولک (کمال تبریزی) با ۹۳ درصد آرا
جایزه ویژه اول هیئت داوران: رخشان بنی اعتماد (ننه گیلانه)
بهترین اثر هنر و تجربه: قدمگاه (محمدمهدی عسگرپور)
بهترین فیلم اول و دوم: بوتیک (حمید نعمت الله)
بهترین کارگردانی: احمدرضا درویش (دوئل)
بهترین فیلم‌نامه: مارمولک (پیمان قاسم خانی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (شمعی در باد)
دیپلم افتخار: رضا ناجی (او)
جایزه ویژه هیئت داوران: پرویز پرستویی (مارمولک)
بهترین بازیگر نقش اول زن: گوهر خیراندیش (رسم عاشق کشی)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: کامبیز دیرباز (دوئل)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: مریلا زارعی (سربازهای جمعه)
بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (دوئل)
بهترین تدوین: مصطفی خرقه پوش (دوئل)
بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خداحافظ رفیق)
بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی (دوئل)
بهترین صداگذاری: مسعود بهنام، حمید نقیبی (دوئل)
بهترین صدابرداری: حسن زاهدی (شهر زیبا)
بهترین چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی (روایت سه گانه، قدمگاه)
بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (دوئل)
بهترین فیلم کوتاه: طوفان سنجاقک (شهرام مکری)
بهترین فیلم مستند: آقایان پرنده (رضا بهرامی نژاد)
دیپلم افتخار: پنجره (بهزاد رسول زاده)
دیپلم افتخار: کاشفان نفت (هرمز امانی)


 دوره بیست و سوم 


رضا میرکریمی با "خیلی دور،خیلی نزدیک" چهره نخست جشنواره بیست و سوم فیلم فجر لقب گرفت.مجید مجیدی با "بید مجنون" و کمال تبریزی با "یک تکه نان" نیز از دیگر کارگردانان مورد توجه در این دوره از جشنواره بودند.نتایج دوره بیست و سوم جشنواره فیلم فجر بدین است:

بهترین فیلم: خیلی دور، خیلی نزدیک (رضا میرکریمی)
جایزه ویژه هیات داوران: محمد بزرگ نیا (جایی برای زندگی)
جایزه ویژه هیات داوران: کمال تبریزی (یک تکه نان)
فیلم برگزیده تماشاگران: بید مجنون (مجید مجیدی)
بهترین اثر هنر و تجربه: کیانوش عیاری (بیدار شو آرزو)
بهترین فیلم کوتاه: تنها صداست (امیر حشمتی)
تقدیر: ائتلاف (علی اکبر صادقی)
تقدیر: تولد (حمید نویم)
بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بید مجنون)
بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی (کافه ترانزیت)
تقدیر: مژگان فرح آورمقدم (ما همه خوبیم)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (بید مجنون)
تقدیر: جهانگیر الماسی (پشت پرده مه)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فرشته صدرعرفایی (کافه ترانزیت)
بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (خیلی دور، خیلی نزدیک)
بهترین تدوین: سعید شاهسواری (ما همه خوبیم)
بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خیلی دور، خیلی نزدیک)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: خسرو شکیبایی(فیلم سالاد فصل)
دیپلم افتخار: علیرضا شیخ الاسلامی(پشت پرده مه)
تقدیر: اسماعیل خلج (یک تکه نان)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: لیلا زارع (ما همه خوبیم)
بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی( خیلی دور، خیلی نزدیک)
بهترین چهره پردازی: محمد قومی (خیلی دور، خیلی نزدیک)
بهترین صداگذاری و میکس: بهمن اردلان (خیلی دور، خیلی نزدیک)
بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (بید مجنون)
بهترین جلوه‌های ویژه: نجف فتاحی (جایی برای زندگی)


 دوره بیست و چهارم 


اصغر فرهادی با "چهارشنبه سوری" در حالی بعنوان کارگردان نخست این دوره از جشنواره معرفی شد که عنوان بهترین فیلم برای "به نام پدر" حاتمی کیا تنها به عنوان نوعی دلجویی از او بنظر می رسید.از نکات قابل توجه این دوره از جشنواره اهدای دیپلم افتخار فیلمنامه اقتباسی و سیمرغ بهترین فیلم دوم به محمد نوری زاد برای فیلم "شاهزاده ایرانی" بود.نتایج بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا)
جایزه ویژه هیات داوران: عصر جمعه (مونا زندی حقیقی)
جایزه ویژه هیات داوران: شاهد احمدلو (چند میگری گریه کنی؟)
بهترین فیلم هنر و تجربه : سفر به هیدالو (مجتبی راعی)
بهترین فیلم کوتاه داستانی : با او (نقی نعمتی)
بهترین فیلم اول : عصر جمعه (مونا زندی حقیقی)
بهترین فیلم دوم : شاهزاده ایرانی (محمد نوری زاد)
بهترین کارگردانی : اصغر فرهادی (چهارشنبه سوری)
بهترین فیلمنامه :
دیپلم افتخار: به آهستگی (پرویز شهبازی)
دیپلم افتخار: به نام پدر (ابراهیم حاتمی‌کیا)
دیپلم افتخار فیلمنامه اقتباسی: شاهزاده ایرانی (محمد نوری زاد)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (به نام پدر)
دیپلم افتخار بازیگر خردسال: سمیر وزیریان (هوو)
بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (چهارشنبه سوری)
بهترین فیلمبرداری: محمد داوودی (زمستان است)
بهترین تدوین: هایده صفی یاری (چهارشنبه سوری)
بهترین موسیقی متن: محمد رضا درویشی (شهر آشوب)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید لولایی (چند می‌گیری گریه کنی؟)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهتاب نصیر پور (به نام پدر)
تقدیر: ترانه علیدوستی (چهارشنبه سوری)
بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین فر (شاهزاده ایرانی)
بهترین چهره پردازی: مهرداد میر کیانی (به نام پدر)
بهترین صداگذاری و میکس: محمد رضا دلپاک (زمان می‌ایستد)
بهترین صدابرداری: یدالله نجفی و ناصر شکوهی نیا (زمستان است)
بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (شهرآشوب)


 دوره بیست و پنجم 


در این دوره از جشنواره "اخراجی ها" بهترین فیلم از نگاه تماشاگران انتخاب شد در حالی که حواشی فراوان "سنتوری" نیز سبب شد تا این فیلم نیز در جشنواره محل بحث فراوان باشد."روز سوم" لطسفی نیز که فیلمی در حال و هوای دفاع مقدس بود از دیگر فیلم های مورد توجه در این دوره بشمار می رفت.نتایج جشنواره دوره بیست و پنجم جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

بهترین فیلم: روز سوم (علیرضا جلالی)
بهترین فیلم کوتاه داستانی: وزن بودن (حمید بهرامی)
دیپلم افتخار: ویزیت (ناصر ناصرپور)
بهترین فیلم مستند: خاطرات یک هفتاد و پنج ساله (محمدرضا اصلانی)
دیپلم افتخار: تهران انار ندارد (مسعود بخشی)
بهترین کارگردان مستند: مسعود بخشی (تهران انار ندارد)
دیپلم افتخار: مهرداد اسکویی (روزهای بی تقویم)
بهترین تحقیق و پژوهش مستند:
پیروز کلانتری (تهران، چند درجه ریشتر)
محمدرضا اصلانی (خاطرات یک هفتادو پنج ساله)
بهترین کارگردانی:
جایزه ویژه هیات داوران: محمدحسین لطیفی (روز سوم)
جایزه ویژه هیات داوران: امیرشهاب رضویان (مینای شهر خاموش)
بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:
مسعود ده نمکی (اخراجی ها)
بهترین فیلمنامه: رخشان بنی اعتماد، فرید مصطفوی، محسن عبدالوهاب و نغمه ثمینی (خون بازی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (سنتوری)
دیپلم افتخار: خسرو شکیبایی (اتوبوس شب)
تقدیر: عزت الله انتظامی (مینای شهر خاموش)
بهترین بازیگر نقش اول زن: باران کوثری (خون بازی و روز سوم)
بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (پا برهنه در بهشت)
سیمرغ بلورین ویژه هنر و تجربه: محمود کلاری (خون بازی)
بهترین تدوین: سپیده عبدالوهاب (خون بازی)
دیپلم افتخار: محمدعلی سجادی (مخمصه)
بهترین موسیقی متن:
دیپلم افتخار: کامبیز روشن‌روان (بچه‌های ابدی)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: افشین هاشمی (پا برهنه در بهشت)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: پانته‌آ بهرام (بچه‌های ابدی)
بهترین طراحی صحنه و لباس: محسن نوروزی (روز سوم)
بهترین چهره پردازی: مهرداد میرکیانی (خون بازی)
بهترین صدابرداری: حسن زاهدی و داریوش صادقپور (پا برهنه در بهشت)
بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی و علاء الدین پژهان (قاعده بازی)
جایزه ویژه سینمای ملی ایران به نگاه ملی: فرش ایرانی (کار گروهی ۱۵ تن از کارگردانان برجسته ایران) تهیه کننده: سید رضا میرکریمی
تقدیر: وحید موسائیان (سرزمین گمشده)
تقدیر: منوچهر طیاب (دریای پارس)
تقدیر: محمدرضا اصلانی (خاطرات پیرمرد ۷۵ ساله)
تقدیر: تک درختها (سعید ابراهیمی فر)
تقدیر: مینای شهر خاموش (امیرشهاب رضویان)
تقدیر: روز سوم (محمدحسین لطیفی)


 دوره بیست و ششم 


تنوع بخش های جشنواره فیلم فجر پس از 25دوره سبب شده بود که تعداد بیشتری ازاهالی سینمای ایران امکان حضور در این جشنواره را داشته باشند.در این دوره باردیگر رضا میرکریمی با فیلمی به نام "به همین سادگی" جوایز مهم جشنواره را ازآن خود کرد.کارگردانی که چند دوره بعد انتقادات او از جشنواره فجر در نوع خود جالب توجه بود.نتایج بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

 بهترین فیلم از نگاه ملی (شرقی، دینی و ایرانی)
سیمرغ زرین: فرزند خاک (سید احمد میرعلایی )
پلاک طلایی سیمرغ:هفت رخ فرخ ایران(حسین حضرتی وفرزین رضائیان)
سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران : همیشه پای یک زن در میان است (کارگردان: کمال تبریزی - تهیه کننده محسن علی اکبری)
بهترین فیلم:
سیمرغ بلورین: به همین سادگی (سیدرضا میرکریمی )
بهترین کارگردانی:
سیمرغ بلورین: مجید مجیدی (آواز گنجشک ها)
دیپلم افتخار: خسرو معصومی (باد در علفزار می پیچد)
بهترین فیلمنامه :
سیمرغ بلورین: سیدرضا میرکریمی و شادمهر راستین (به همین سادگی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
سیمرغ بلورین: امین حیایی (شب)
دیپلم افتخار: شهاب حسینی (محیا)
بهترین بازیگر نقش اول زن:
سیمرغ بلورین: هنگامه قاضیانی (به همین سادگی)
سیمرغ ویژه هیات داوران برای یک عمر دست آورد فنی و هنری: علیرضا زرین دست
بهترین فیلمبرداری:
سیمرغ بلورین: حسین جعفریان (دیوار)
بهترین تدوین:
سیمرغ بلورین: حسن حسندوست (آواز گنجشک ها)
بهترین موسیقی متن:
سیمرغ بلورین: حسین علیزاده (آواز گنجشک ها)
بهترین صدای فیلم:
سیمرغ بلورین: ایرج شهزادی (فیلم آتش سبز)
طراحی صحنه و لباس:
سیمرغ بلورین: ژیلا مهرجوی و شعله نواب تهرانی (آتش سبز)
بهترین جلوه‌های ویژه:
سیمرغ بلورین: حسین طلابیگی (پرچم‌های قلعه کاوه)
بهترین چهره پردازی:
سیمرغ بلورین: سعید ملکان (آواز گنجشک ها)
بهترین بازیگر زن نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: مهتاب نصیرپور (فرزند خاک)
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: محسن طنابنده (استشهادی برای خدا)
لوح سپاس و پلاک طلایی سیمرغ از نگاه ملی: آتش سبز
بهترین فیلم اول جشنواره:
سیمرغ بلورین: در میان ابرها (سید روح الله حجازی)
بهترین فیلم کوتاه داستانی:
سیمرغ بلورین: بومرنگ (داریوش غریب زاده)
دیپلم افتخار: چاوش (فرخ حنیفه نژاد زیبایی)
دیپلم افتخار: در خانه ما (مریم کشکولی نیا)
بهترین مستند کوتاه:
سیمرغ بلورین: ترانه اندوهگین کوهستان (حامد خسروی)
دیپلم افتخاربرای نگارش گفتار متن فیلم: روز حادثه (محمدعلی فارسی)
دیپلم افتخار برای پژوهش علمی و فرهنگی: روشنان (محسن رمضان زاده)
دیپلم افتخار برای نوآوری و تجربه جدید و ترکیب خلاقانه مستند و پویانمایی: سیانوزه (رخساره قائم مقامی)
مستندهای بلند:
سیمرغ بلورین: تینار (مهدی منیری)
دیپلم افتخار: هفت رخ فرخ ایران (فرزین رضائیان)


 دوره بیست و هفتم 


رقابت میان اصغر فرهادی،بهرام بیضایی،واروژ کریم مسیحی،ابوالحسن داوودی و نعمت الله را کارگردان "درباره الی" با سیمرغ بلورین جشنواره بیست و هفتم به پیروزی به پایان رساند.نتایج این دوره از جشنواره بدین شرح است:

سیمرغ زرین: به کبودی یاس (جواد اردکانی )
پلاک طلایی سیمرغ: زادبوم (ابوالحسن داودی)
پلاک طلایی سیمرغ: کودک و فرشته (مسعود نقاش‌زاد)
سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران : بی‌پولی (تهیه کننده مصطفی شایسته) - درباره الی (تهیه کننده اصغر فرهادی و سیدمحمود رضوی)
بهترین فیلم:
سیمرغ بلورین: تردید ((تهیه کننده: سعید سعدی کارگردان: واروژ کریم‌مسیحی)
بهترین کارگردانی
سیمرغ بلورین: اصغر فرهادی (درباره الی)
دیپلم افتخار: عبدالرضا کاهانی
بهترین فیلمنامه :
سیمرغ بلورین: ابوالحسن داودی فرید مصطفوی (زادبوم)
سیمرغ بلورین اقتباسی: واروژ کریم مسیحی (تردید)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
سیمرغ بلورین: شهاب حسینی (سوپراستار)
بهترین بازیگر نقش اول زن:
سیمرغ بلورین: لیلا حاتمی (بی‌پولی)
بهترین فیلمبرداری:
سیمرغ بلورین: مرتضی پورصمدی (شبانه روز
بهترین تدوین:
سیمرغ بلورین: بیضایی سپیده عبدالوهاب
بهترین موسیقی متن:
سیمرغ بلورین: کارن همایونفر (زادبوم)
بهترین صدای فیلم:
سیمرغ بلورین: ایرج شهزادی (فیلم آتش سبز)
طراحی صحنه و لباس:
سیمرغ بلورین: آتوسا قلمفرسایی و ایرج رامین‌فر (وقتی همه خوابیم)
بهترین جلوه‌های ویژه:
سیمرغ بلورین: داود رسولیان (به کبودی یاس)
بهترین چهره پردازی:
سیمرغ بلورین: سعید ملکان (وقتی همه خوابیم)
بهترین بازیگر زن نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: مهتاب کرامتی (بیست)
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: علیرضا خمسه (بیست)
بهترین فیلم کوتاه داستانی:
سیمرغ بلورین: خانه فاطمه کجاست؟ (فریدون نجفی)
دیپلم افتخار: کلیدهای رویا (سارا نامجو)


 دوره بیست و هشتم 


حاتمی کیا باردیگر با فیلمی که سالها سخن از توقیف او در میان بود در جشنواره فیلم فجر حاضر شد و توانست با "به رنگ ارغوان" یاد و خاطره "آزانس شیشه ای" را تا حدودی تکرار کند.در این دوره فیلم هایی چون "طلا و مس"،"هفت دقیقه تا پاییز" و "چهل سالگی" مورد توجه واقع شدند.نتایج بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

فیلم به رنگ ارغوان به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی
ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم به رنگ ارغوان
دیپلم افتخار به علیرضا امینی، همایون اسعدیان و علیرضا رئیسیان
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه
بهترین فیلمنامه اقتباسی: مصطفی رستگاری برای فیلم چهل سالگی
بهترین فیلمنامه: همایون شهنواز و شهرام اسدی برای فیلم شب واقعه
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد
محسن طنابنده برای بازی در دو فیلم سنگ اول و هفت دقیقه تا پاییز
دیپلم افتخار به هدایت هاشمی برای فیلم لطفا مزاحم نشوید
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن
نگار جواهریان برای فیلم طلا و مس
دیپلم افتخار به مریلا زارعی برای فیلم کیفر
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
مهدی فقیه برای فیلم ملک سلیمان
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن
شیرین یزدان‌بخش برای فیلم لطفا مزاحم نشوید
سیمرغ بلورین بهترین تدوین
حسین غضنفری برای فیلم شب واقعه
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری
حسن کریمی برای فیلم به رنگ ارغوان
سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
به رنگ ارغوان
سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی
سعید ملکان برای فیلم ملک سلیمان
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه
بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی برای فیلم شب واقعه
بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: هدیش بیگدلی شاملو برای فیلم هفت دقیقه تا پاییز - لئولو برای فیلم ملک سلیمان
سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس و صحنه
عباس بلوندی برای فیلم شب واقعه
سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری
وحید مقدسی برای فیلم بیداری رویاها
لئو لو برای فیلم ملک سلیمان
سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری
سیدعلیرضا علویان برای فیلم آناهیتا
کی سونگ چانگ برای فیلم ملک سلیمان
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن
بهزاد عبدی برای فیلم آل
چان کونگ وین برای فیلم ملک سلیمان


 دوره بیست و نهم 


اصغر فرهادی با "جدایی نادر از سیمین" فصل دیگری در سینمای ایران رقم زد.در این دوره از جشنواره تمامی فیلمها در سایه ساخته ی فرهادی قرار داشتند.انتخاب "جرم" کیمیایی بعنوان بهترین فیلم نیز در این میان به شوخی بی مزه ای شبیه بود و بس.نتایج بخش مسابقه سینمای ایران بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر بدین شرح است:

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان (فرزند صبح و آلزایمر)
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: امیررضا معتمدی (راه آبی ابریشم)
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی (۳۳ روز)
سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین‌فر (جرم)
سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری: محمود سماک‌باشی (جدایی نادر از سیمین)
سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری: اسحاق خانزادی و علی ابوالصدق (جرم)
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: شهاب حسینی (جدایی نادر از سیمین)
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: محسن تنابنده (ندارها)
سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: حامد بهداد (جرم)
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن: ساره بیات (جدایی نادر از سیمین)
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن: مهناز افشار (سعادت‌آباد)
دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد: علی مصفا (آسمان محبوب)
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد: مهدی هاشمی (آقا یوسف و آلزایمر)
دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن: مهتاب کرامتی (آلزایمر)
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن: ویشکا آسایش (ورود آقایان ممنوع)
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی: کارن همایون‌فر (جرم)
سیمرغ بلورین بهترین تدوین: واروژ کریم‌مسیحی (ندارها)
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (جدایی نادر از سیمین)
دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه: احمدرضا معتمدی (آلزایمر)
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه: اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)
سیمرغ بلورین بهترین فیلم: جرم (مسعود کیمیایی)
جایزه ویژه هیئت داوران: داریوش مهرجویی (آسمان محبوب)
دیپلم افتخار مسن‌ترین کارگردان: شاپور قریب (ملاقات)
سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی: راه آبی ابریشم (محمدرضا بزرگ‌نیا)
دیپلم افتخار ویژه: جعبه سیاه (محمدرضا اسلام‌لو)
سیمرغ بلورین ویژه: ۳۳ روز (جمال شورجه)
سیمرغ بلورین ویژه: حمید بهمنی (گلوگاه شیطان)
سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی)



 دوره سی ام 


برگزیدگان این دوره از جشنواره فیلم فجر که نسبت به دوره های گذشته از بخشهای بیشتری برخوردار بود،بدین شرح است :

بهترین فیلم: دیپلم افتخار: «روزهای زندگی» سعید سعدی و سیما فیلم و «ضد گلوله» رضا رخشان

دیگر نامزدها: «ملکه» سیدابوالقاسم حسینی و بنیاد سینمایی فارابی، «نارنجی‌پوش» داریوش مهرجویی، «پل چوبی» علی سرتیپی و مهدی داوری، «بوسیدن روی ماه» منوچهر محمدی

بهترین کارگردانی: سیمرغ بلورین: پرویز شیخ‌طادی برای «روزهای زندگی»

دیگر نامزدها: داریوش مهرجویی «نارنجی‌پوش»، محمدعلی باشه‌آهنگر «ملکه»، همایون اسعدیان «بوسیدن روی ماه»، مانی حقیقی «پذیرایی ساده»

بهترین فیلمنامه: سیمرغ بلورین: مصطفی کیایی برای «ضدگلوله»

دیگر نامزدها: «بوسیدن روی ماه» همایون اسعدیان، «روزهای زندگی» پرویز شیخ‌طادی، «ملکه» محمدرضا گوهری و محمدعلی باشه‌آهنگر، «نارنجی‌پوش» وحیده محمدی‌فر و داریوش مهرجویی،

بهترین بازیگر مرد: سیمرغ بلورین: ‌فرهاد اصلانی برای «خرس» و «زندگی خصوصی»

دیگر نامزدها: حمید فرخ‌نژاد «گشت ارشاد» و «روزهای زندگی»، رضا عطاران «خوابم می‌آد»، حسین یاری «یک سطر واقعیت»، میلاد کیمرام «ملکه»، مصطفی زمانی «یه عاشقانه ساده»

بهترین بازیگر زن: سیمرغ بلورین: هنگامه قاضیانی برای «روزهای زندگی»، دیپلم افتخار بهناز جعفری برای «تلفن همراه رئیس جمهور»

دیگر نامزدها: لیلا حاتمی «نارنجی‌پوش»، مهناز افشار «پل چوبی»، شیرین یزدان‌بخش «بوسیدن روی ماه»، ترانه علیدوستی «پذیرایی ساده»

بهترین بازیگر مکمل مرد: سیمرغ بلورین: اکبر عبدی برای «خوابم می‌آد»

دیگر نامزدها: حمیدرضا آذرنگ «ملکه»، ساعد سهیلی «گشت ارشاد»، افشین هاشمی «بی‌خداحافظی»، پولا کیمیایی «گشت ارشاد»، احمد مهرانفر «یه عاشقانه ساده»

بهترین بازیگر مکمل زن: سیمرغ بلورین: یکتا ناصر برای «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه»

دیگر نامزدها: ویشکا آسایش «برف روی کاج‌ها»، شبنم مقدمی «بوسیدن روی ماه»، میترا حجار «نارنجی پوش»، بیتا فرهی «در انتظار معجزه»

بهترین فیلمبرداری: سیمرغ بلورین: امیر کریمی برای «روزهای زندگی»، دیپلم افتخار: حسن پویا برای «راه بهشت»

دیگر نامزدها: علیرضا زرین‌دست «ملکه»، حسین جعفریان «بوسیدن روی ماه»، تورج منصوری «پل چوبی»

بهترین تدوین: سیمرغ بلورین: هایده صفی‌یاری برای «نارنجی‌پوش»

دیگر نامزدها: وارژ کریم‌مسیحی و مهدی سعدی «روزهای زندگی»، سعید شاهسواری «بی‌خداحافظی»، مهدی حسینی‌وند «گیرنده»، نیما جعفری جوزانی «ضد گلوله»

بهترین موسیقی: سیمرغ بلورین: حسین علیزاده برای «ملکه»، دیپلم افتخار: ناصر چشم‌آذر برای «گشت ارشاد»

دیگر نامزدها: محمدرضا علیقلی «روزهای زندگی»، فردین خلعتبری «یک روز دیگر»، بردیا کیارس «سلام بر فرشتگان»

بهترین طراحی صحنه و لباس: سیمرغ بلورین: عباس بلوندی برای «ملکه»

دیگر نامزدها: علی نصیری‌نیا «روزهای زندگی»، پروین صفری «پل چوبی»، شهرام قدیری‌فر «‌شور شیرین»، لیلا حاتمی «پله آخر»

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی: سیمرغ بلورین: عباس صالحی برای «روزهای زندگی»

دیگر نامزدها: سعید ملکان «ملکه»، ایمان امیدواری «خوابم می‌آد»، رسول سیدعربی «آمین خواهیم گفت»، عبدالله اسکندری «یه عاشقانه ساده»

بهترین صدابرداری: سیمرغ بلورین: ساسان نخعی برای «بوسیدن روی ماه»

دیگر نامزدها: نظام‌الدین کیایی «نارنجی‌پوش»، رضا تهرانی «روزهای زندگی»، پرویز آبنار«بی‌خداحافظی»، عباس رستگارپور «ملکه»

بهترین صداگذاری: سیمرغ بلورین: محمدرضا دلپاک برای «خرس»، دیپلم افتخار: فرامرز ابوالصدق برای «روزهای زندگی»

دیگر نامزدها: امیرحسین قاسمی «ملکه»، پرویز آبنار «بی‌خداحافظی»، مهران ملکوتی «ضد گلوله»

بهترین جلوه‌های ویژه بصری: سیمرغ بلورین: کامران سحر خیز، امیر سحرخیز، سیدهادی اسلامی برای «سلام بر فرشتگان، دیپلم افتخار: حسن ایزدی برای «ملکه»

دیگر نامزدها: فرهاد یوسفی، سعید حاجی‌میری «بیداری»، حسین افشار «راه بهشت»، حسین صفا «روزهای زندگی»

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: سیمرغ بلورین: محسن روزبهانی برای «‌روزهای زندگی»

دیگر نامزدها: محسن روزبهانی «ملکه»، و «ضد گلوله»، جواد شریفی‌راد «شور شیرین»، عباس شوقی «خوابم می‌آد»، حمید رسولیان «گشت ارشاد»، حمید سلیمانی «راه بهشت»

جایزه ویژه هیئت داوران: داریوش مهرجویی برای «نارنجی‌پوش»

بهترین فیلنامه اقتباسی: علی مصفا برای «پله آخر»

سیمرغ زرین دبیر جشنواره: رسول صدرعاملی برای فیلم «در انتظار معجزه» و همچنین به تهیه‌کننده فیلم «شور شیرین»

فیلم منتخب مردمی در بخش بین‌الملل: «ملکه»

فیلم‌های اول

بهترین فیلم: سیمرغ بلورین: «گیرنده» محمد قهرمانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

دیگر نامزدها: محمدرضا تخت کشیان و جواد فرحانی «خوابم می‌آد»، عبدالحسین و محمد ابوالحسنی «تهران 1500»، حسن علیمردانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی «سلام بر فرشتگان»، ابراهیم اصغری «پنج‌شنبه آخر ماه»

بهترین کارگردانی: سیمرغ بلورین: رضا عطاران برای «خوابم می‌آد»، لوح تقدیر: مانلی شجاعی‌فرد برای «میگرن»،   

دیگر نامزدها: مهرداد غفارزاده «گیرنده»، فرزاد اژدری «سلام برفرشتگان»، پیمان معادی «برف روی کاج‌ها»

بهترین فیلمنامه: دیپلم افتخار: اکبر روح، مهرداد موفق یامی و مهرداد غفارزاده برای «گیرنده»

دیگر نامزدها: علی مینایی و ابراهیم اصغری «پنجشنبه آخر ماه»، پیمان معادی «برف روی کاج‌ها»، مجید اسماعیلی «داستان سامرا»

بهترین بازیگر مرد: دیپلم افتخار: سعید راد برای «گیرنده»، لوح تقدیر: ناصر گیتی‌جاه برای «خوابم می‌آد»،

دیگر نامزدها: رضا عطاران «خوابم می‌آد»، محمود پاک‌نیت «پنجشنبه آخر ماه»، امین حیایی «پیشونی سفید»

بهترین بازیگر زن: دیپلم افتخار: مهناز افشار برای «برف روی کاج‌ها»

دیگر نامزدها: نیکی کریمی «من همسرش هستم»، باران کوثری «بغض»، هنگامه قاضیانی «میگرن»، پانته‌آ بهرام «میگرن»

بهترین دست آورد هنری یا فنی: دیپلم افتخار: کارگروهی جلوه‌های رایانه‌ای فیلم «تهران 1500»، لوح تقدیر: روانبخش صادقی برای «فیلادلفی»   

دیگر نامزدها: سیدمحمود صدیقی «داستان سامرا»، امیر سحرخیز، کامران سحرخیز و سیدهادی اسلامی «سلام بر فرشتگان»

مواد تبلیغی

بهترین عکس: سیمرغ بلورین: جواد جلالی «بدرود بغداد»، دیپلم افتخار:آرزو اتحاد برای «سیزده 59»
دیگر نامزدها: مهرداد امینی «ورود آقایان ممنوع»، مریم تختکشیان «زندگی با چشمان بسته»، مهدی دلخواسته «پایان نامه»

بهترین پوستر: دیپلم افتخار:احسان برابادی برای «اینجا بدون من»
دیگر نامزدها: محمد روح‌الامین «اینجا بدون من»، امیرشیبان خاقانی «مرهم»، بهزاد خورشیدی «یه حبه قند»، عبدالحمید خزایی برای فیلم «شکارچی شنبه»، «آقا یوسف» در بخش بین‌الملل

بهترین آنونس: دیپلم افتخار:مهدی سعدی برای «اینجا بدون من»
دیگر نامزدها: نازنین مفخم «گلچهره»، میثم مولایی «یه حبه قند»، امیرشیبان خاقانی «ورود آقایان ممنوع» و «مرهم»

مستندها

بهترین فیلم مستند: سیمرغ بلورین: «در جست‌وجوی پلنگ ایرانی» فتح‌الله امیری و صداوسیمای مرکز مازندران
دیگر نامزدها: «مهرجویی کارنامه چهل ساله» مانی حقیقی، فرهاد توحیدی، «بهترین مجسمه دنیا» حبیب‌ احمدزاده

بهترین کارگردانی: سیمرغ بلورین: مانی حقیقی برای «مهرجویی کارنامه چهل ساله»
دیگر نامزدها: «بهترین مجسمه دنیا» حبیب احمدزاده، «در جست‌وجوی پلنگ ایرانی» فتح‌الله امیری، «اپیزود هملت در مجموعه‌ی کهریزک چهارنگاه» محسن امیریوسفی، «خلیج فارس» ارد عطارپور

بهترین تصویربرداری: دیپلم افتخار: محمد لطیفیان برای «وقتی ابرها پایین می‌آیند»
دیگر نامزدها: «البرز» ارسطو مداحی گیوی، «دیلمان بهشت نیاکان» محمدرضا قوام‌پور

بهترین تدوین: دیپلم افتخار: بهمن کیارستمی و پیمان خاکسار برای «اپیزود هملت در مجموعه‌ کهریزک چهارنگاه»
دیگر نامزدها: «بهترین مجسمه دنیا» مجید شتی، «وقتی ابرها پایین می‌آیند» معین کریم‌الدینی و «مهرجویی کارنامه چهل ساله» بهمن کیارستمی، پیمان خاکسار و مانی حقیقی

بهترین تحقیق و پژوهش: دیپلم افتخار: ارد عطارپور و سعید ملیح برای «خلیج فارس»
دیگر نامزدها: «1559» محمدرضا ابوالحسنی، «در جست‌وجوی پلنگ ایرانی» باقر نظامی بلوچی، محمدصادق فرهادی‌نیا، یزدان سینکایی، رحمان اسحاقی تیموری.

جایزه ویژه هیئت داوران بخش مستند: «بهترین مجسمه دنیا» حبیب‌ احمدزاده



 دوره سی و یکم 

 

بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران)

* جلوه‌های ویژه میدانی

محسن روزبهانی (استرداد)

* جلوه‌های ویژه بصری

بهنام خاکسار (عقاب صحرا)

* صداگذاری

محمد رضا دلپاک (برلین منفی ۷)

* صدابرداری

نجفی / دانشمند (قاعده تصادف)

* طراحی صحنه و لباس

آتوسا قلمفرسایی (حوض نقاشی)

* چهره پردازی

امیر اسکندری (رسوایی)

* تدوین

بهرام دهقان (آسمان زرد کم‌عمق)

بهرام دهقان (استرداد)

* موسیقی

حامد ثابت (برلین منفی ۷)

* فیلمبرداری

هومن بهمنش (دربند)

* بهترین بازیگر نقش مکمل زن

پگاه آهنگرانی (دربند)

* بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

رامبد جوان (گناهکاران)

* بهترین بازیگر نقش اول زن

هانیه توسلی (دهلیز)

* بهترین بازیگر نقش اول مرد

حمید فرخ نژاد (استرداد)

* فیلمنامه

بهنام بهزادی (قاعده تصادف)

* کارگردانی

پرویز شهبازی (دربند)

* بهترین فیلم

استرداد (محسن آقا علی اکبری/ بنیاد)

جایزه ویژه هیئت داوران: تقدیم می شود به علیرضا داود نژاد (کارگردان کلاس هنرپشگی) به خاطر حضور نجیبانه مستمر و پرتلاش در راستای اعتلا و تکریم محیط خانواده ایرانی.

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران (سودای سیمرغ): منوچهر محمدی به خاطر فیلم حوض نقاشی

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران (سودای سیمرغ): پوران درخشنده به خاطر فیلم هیس… دخترها فریاد نمی زنند.

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران بخش بین الملل: بهنام بهزادی به خاطر فیلم قاعده تصادف.

جایزه ملی: تقدیم می شود به خانم انسیه شاه حسینی و آقای سید سعید سید زاده به خاطر فیلم زیباتر از زندگی.

· بخش مسابقه سینمای مستند (سینما حقیقت)

بهترین دست آوردهای فنی هنری

بهترین فیلمبرداری آخرین روزهای زمستان (هادی بهروز)

بهترین کارگردانی

مهدی زمان پور کیاسری مشتی اسماعیل

بهترین فیلم مستند

رودخانه لیان (رامتین بالف)

· بخش نگاه نو (فیلمسازان اول)

فرشاد محمدی به خاطر فیلمبرداری (برلین منفی ۷)

بهترین کارگردانی

هادی مقدم دوست (سر به مهر)

بهترین فیلم

سید محمود رضوی مجد (دهلیز)

 

 دوره سی و دوم 

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری به سیدهادی اسلامی برای فیلم «چ» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به حمیدرضا سلیمانی برای فیلم «رستاخیز» و «چ» و اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین چهره‌پردازی به محسن دارسنج برای فیلم «همه چیز برای فروش» اهدا شد. جایزه این بخش را رامبد جوان اعلام کرد. او جایزه اش را به محسن امیریوسفی و امیرحسین ثقفی اهدا کرد.

سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی هم به محسن موسوی برای فیلم «رستاخیز» تعلق گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس به مجید میرفخرایی برای فیلم «رستاخیز» رسید. شراره سروش هم برای فیلم «همه چیز برای فروش» سیمرغ گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین صدای فیلم هم برای فیلم «چ» به صدابردار: بهمن اردلان و صداگذار: سیدعلیرضا علویان رسید. جایزه این بخش را جهانگیر میرشکاری و مجتبی راعی دادند.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به میلاد کی مرام برای فیلم «خط ویژه» اهدا شد. سیمرغ بلورین این بخش به بابک حمیدیان برای «چ» و «رستاخیز» رسید.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن به هنگامه حمیدزاده و ملیکا شریفی‌نیا برای فیلم «اشباح» رسید.

در بخش موسیقی نیز دیپلم افتخار به کارن همایونفر برای فیلم «همه چیز برای فروش» رسید. استفان واربک برای فیلم «رستاخیز» سیمرغ بلورین گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به مهدی حسینی‌وند برای فیلم «چ» رسید. مهدی فخیم زاده و فرامرز قریبیان برندگان این بخش را اعلام کردند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌برداری به حسین جعفریان برای فیلم «رستاخیز» اهدا شد. جایزه این بخش را هوشنگ گلمکانی و محمود کلاری اهدا کردند.

در این بخش مراسم پخش کلیپی با صدای محسن چاوشی در برنامه گنجانده شده بود که با مضامین مذهبی پخش شد.

سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد به رضا عطاران برای فیلم «طبقه حساس» رسید.

مریلا زارعی برای فیلم «شیار 143» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه به بهروز افخمی برای فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» تقدیم شد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی هم به نام احمدرضا درویش برای فیلم «رستاخیز» ثبت شد. درویش در این مراسم حضور نداشت.

جایزه ویژه هیئت داوران به نرگس آبیار برای «شیار 143» تقدیم شد. وی جایزه خود را به همه مادران رزمندگان تقدیم کرد و از ابراهیم حاتمی کیا تشکر صمیمانه کرد.

دیگر جایزه ویژه هیئت داوران برای حمید نعمت‌الله کارگردان «آرایش غلیظ» در نظر گرفته شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به تهیه‌کنندگان فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» (به تهیه‌کنندگی بهروز افخمی و سیدجمال ساداتیان) تقدیم شد. سیمرغ دوم این بخش به «رستاخیز» به تهیه‌کنندگی تقی علیقلی‌زاده رسید.

در ادامه بنیاد سینمایی فارابی برای تهیه‌کنندگی فیلم «چ» جایزه ویژه نگاه ملی را گرفت.

فیلم‌های سینمایی «خط ویژه» و «شیار 143» به طور مشترک سیمرغ این بخش را گرفتند.

بهترین کارگردان جشنواره فیلم فجر مشخص شد

کارگردان فیلم سینمایی "رستاخیز" سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را از آن خود کرد.

 بهترین بایگران جشنواره فیلم فجر مشخص شد

 مریلا زارعی که نقش الفت را در فیلم "شیار 143" ایفا کرد امشب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن این جشنواره را دریافت کرد.

رضا عطاران هم برای بازی در فیلم سینمایی "طبقه حساس" کمال تبریزی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد این جشنواره را دریافت کرد.

همچنین دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به میلاد کی مرام برای فیلم "خط ویژه" اهدا شد.

سیمرغ بلورین این بخش به بابک حمیدیان برای بازی در فیلم های"چ" و "رستاخیز" رسید.


دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن به هنگامه حمیدزاده و ملیکا شریفی‌نیا برای فیلم "اشباح" رسید.

همچنین سیمرغ بلورین نقش مکمل زن به شبنم مقدمی برای فیلم "امروز" ساخته رضا میرکرمی اهدا شد.

 معرفی سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر

 در بخش بهترین فیلم سینمایی فیلم "آذر، شهدخت، پرویز و دیگران" به تهیه کنندگی جمال ساداتیان و بهروز افخمی اولین سیمرغ بلورین این بخش و فیلم سینمایی "رستاخیر" به تهیه کنندگی نقی علیقلی زاده، دومین سیمرغ بلورین بهترین فیلم در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر را دریافت کردند.


  دوره سی و سوم  

بخش سودای سیمرغ سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر

* بخش فیلمنامه

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به رویا محقق برای نگارش فیلمنامه فیلم «دوران عاشقی» رسید.

دیپـلم افتـخار بهترین فیلمنامه به اصغر عبداللهی برای نگارش فیلمنامه فیلم «خداحافظی طولانی» اهدا شد.

* بهترین کارگردانی

بلورین بهترین کـارگردانی به ابوالحسن داوودی برای فیلم «رُخ دیوانه» اهدا شد.

دیپلم افتخـار بهترین کـارگردانی به بهـرام تـوکلی برای فیلم «من دیه گو مارادونا» هستم اهدا شد.

*بهترین بازیگر نقش اول زن

با تقدیر از بازی لیلا حاتمی در فیلم «دوران عاشقی» و مهتاب کرامتی در فیلم «عصر یخبندان» هیأت داوران در این بخش یک دیپلم افتخار و یک سیمرغ بلورین اهداء کرد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به بـاران کـوثـری برای فیلم «کوچه بی نام» اهدا شد.

دیپلم افتخـار بهترین بازیگر نقش اول زن نیز به لیلا زارع برای فیلم «شیفت شب» رسید.

*بهترین صدابرداری و صداگذاری

سیمرغ بلورین بهترین صـدابرداری به محـمود سـماک باشـی برای فیلم «من دیه گو مارادونا هستم» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین صـداگذاری نیز به بـهمن اردلان برای فیلم «رُخ دیـوانه» رسید.

*بهترین فیلمبرداری

با تقدیر از استاد علیرضا زرین دست برای فیلمبرداری فیلم «مزارشریف»، سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به علیرضا بـرازنده برای فیلم «دوران عاشقی» اهدا شد.

* بهترین فیلم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به بیـتا منـصوری برای تهیه کنندگی فیلم «رخ دیوانه» اهدا شد.


*بهترین موسیقی فیلم

سیمرغ بلورین بهترین مـوسیقـی متـن فیلم به بهزاد عـبدی برای فیلم «مـزار شـریف» اهدا شد.

*بهترین بازیگر نقش مکمل زن

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سحـر دولـتشاهـی برای بازی در فیلم «عصر یخبندان» اهدا شد.

در این بخش از بازی مینـا سـاداتی در فیلم «عصر یخبندان» نیز تقدیر شد.

*بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به هـومن سیـدی برای فیلم «من دیه گو مارادونا هستم» اهدا شد.

* بهترین تدوین

سیمرغ بلورین بهترین تـدوین به نیـما جعفری جوزانی برای فیلم «عصر یخبندان» اهدا شد.

*بهترین جلوه های بصری

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های بصری در بخش سودای سیمرغ به وحید قطبی زاده برای فیلم «رُخ دیوانه» اهدا شد.

همچنین دیپـلم افتـخار بهترین جلوه های بصری به امیـررضا معتمـدی برای فیلم «مـزارشریـف» رسید.

هیأت داوران در این بخش برای جلوه های ویژه میدانی نامزدی را معرفی نکرد.

* بهترین طراحی صـحنه

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صـحنه به محـسن نصراللهی برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اهدا شد.


*بهترین طراحی لباس

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس در بخش سودای سیمرغ به جـهانگیـر میـرزاجـانی برای فیلم «خـداحافـظی طولانی» رسید.


* بهترین بازیگر نقش اول مرد

بازیگر فیلم سینمایی خداحافظی طولانی به عنوان بهترین بازیگر مرد بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر انتخاب شد.

سـیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به سعـید آقاخانی برای فیلم «خـداحافـظی طولانی» اهدا شد.


*جایزه ویژه هیات داوران

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به جواد نوروزبیگی برای تهیه کنندگی سه فیلم «بهمن»، «اعترافات ذهن خطرناک من» و «من دیه گو مارادونا هستم» رسید.

دیپـلم افتخار جایزه ویژه هیأت داوران در بخش سودای سیمرغ به نیـکی کـریمی برای مجموعه بازی وی و کارگردانی فیلم «شیفت شب» اهدا شد.


*سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در بخش سودای سیمرغ به رویا محقق نویسنده فیلم «دوران عاشقی» اهدا شد.

همچنین دیپـلم افتـخار بهترین فیلمنامه در بخش سودای سیمرغ به اصغر عبداللهی برای نگارش فیلمنامه «خداحافظی طولانی» اهدا شد.


*سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

سیمرغ بلورین بهترین کـارگردانی به ابوالحسن داوودی برای فیلم «رُخ دیوانه» اهدا شد.

دیپلم افتخـار بهترین کـارگردانی نیز در این بخش به بهـرام تـوکلی برای فیلم «من دیه گو مارادونا هستم» اهدا شد.


*رخ دیوانه بهترین فیلم جشنواره

فیلم سینمایی «رخ دیوانه» عنوان بهترین فیلم سی و سومین جشنواره فیلم فجر را بدست آورد.


اسامی برگزیدگان بخش نگاه نو نیز اعلام شد که اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

*بهترین کارگردان

با تقدیر از مصطفی احمدی برای کارگردانی فیلم نزدیکتر تندیس بهترین کارگردانی بخش نگاه نو به وحید جلیلوند برای کارگردانی فیلم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» رسید.

*بهترین فیلم بخش

تندیس بهترین فیلم بخش «نگاه نو» به محمد حسین لطیفی برای کارگردانی فیلم «چهارشنبه ۱۹اردیبهشت» رسید.

*بهترین فیلمنامه بخش

هیأت داوران در این بخش به جای تندیس بلورین دو دیپلم افتخار اهداء کرد.

دیپـلم افتـخار بهترین " فیلمنامه اصـلی " به مـریـم مقـدم و بهتـاش صـناعی ها برای فیلم «احـتمال باران اسیـدی» اهدا شد.

همچنین دیپـلم افتـخار بهترین " فیلمنامه اقتباسی " به نـاهید طباطبایی و حمیدرضا قطـبی برای فیلم «جـامه دران» اهدا شد.


*تندیس بلورین داوران

تندیس بلورین «جـایزه ویـژه هیأت داوران» بخش نگاه نو به امیـرحسیـن عسـگری برای فیلم بـدون مـرز اهدا شد.


*تقـدیر دبیر جشنواره از دو اثر در نگاه نو

علیرضا رضاداد از آقایان حـامد جعفـری و هـادی محمدیان برای تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم پویانمایی و سینمایی شاهزاده روم و عـلی نجفـی امامـی و محمدرضا نجـفی امـامی برای تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم پویانمایی و زنده "مـبارک" تقدیر کرد.

*در بخش نگاه نو بنا به پیشنهاد هیأت انتخاب از دو فیلم پویانمایی این دوره از جشنواره که به دلیل عدم امکان داوری با سایر آثار این بخش در خارج از مسابقه به نمایش درآمده اند از سوی دبیر جشنواره مورد تقدیر قرار گرفت.


 اسامی برگزیدگان بخش مستند (سینمای حقیقت)

*تندیس بلورین بهترین فیـلم

تندیس بلورین بهترین «فیـلم» سینما حقیقت به آقای معین کریم الدینی برای تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم آتلان اهدا شد.



*بهترین کارگردانی

تندیس بلورین بهترین«کـارگردانی سینما حقیقت» به مهدی گنجی برای فیلم می خوام شاه بشم اهداء شد.

همچنین با توجه ویژه به فیلم آتلان به کارگردانی و تهیه کنندگی جناب آقای معین کریم الدینی، دیپـلم افتـخار بهترین «کـارگردانی سینما حقیقت» به محمد کارت برای فیلم «بختـک» اهداء شد.


*جـایزه ویژه هیأت داوران

تندیس بلورین «جـایزه ویژه هیأت داوران» بخش سینما حقیقت به فرشاد افشین پور برای تصویربرداری فیلم «سفر به آمادای» اهداء شد.


*بهترین پژوهش و متن فیلم مستند

تندیس بلورین بهترین" پژوهش و متن فیلم مستند" به محمد علی شعبانی برای فیلم «سمفونی استیضاح» رسید.

اسامی  بخش هنر و تجربه
تندیس ویژه فیلم در بخش هنر و تجربه به امیرحسین ثقفی برای فیلم سینمایی «مردی که اسب شد» اهدا و تندیس بهترین فیلم در بخش هنر و تجربه به فائزه عزیزخانی برای فیلم سینمایی «روز مبادا» اهدا شد.